![][1]Ogólnoświatowe następstwa zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i
Waszyngtonie oraz kampania wojskowa w Afganistanie są przedmiotem dwudniowego
spotkania zorganizowanego przez Światową Radę Kościołów (ŚRK) w jej siedzibie
w Genewie. Rozpoczęło się ono 29 listopada i zgromadziło ponad 20
przedstawicieli Kościołów z różnych stron świata oraz sta
[1]: zdjecia/terroryzm1.gif
Ogólnoświatowe następstwa zamachów terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie oraz kampania wojskowa w Afganistanie są przedmiotem dwudniowego spotkania zorganizowanego przez Światową Radę Kościołów (ŚRK) w jej siedzibie w Genewie. Rozpoczęło się ono 29 listopada i zgromadziło ponad 20 przedstawicieli Kościołów z różnych stron świata oraz stałych pracowników Rady.
Są wśród nich zarówno duchowni, jak i świeccy członkowie różnych Kościołów, w większości protestanckich z Europy, Afryki, Azji i Oceanii oraz Ameryki Łacińskiej, a także z ONZ i Urzędu Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców.
Główne tematy, jakie zostaną podjęte w czasie dwudniowych obrad, to skutki zamachów dla religii, bezpieczeństwa światowego, gospodarki, globalizacji oraz dla działań humanitarnych i praw człowieka. W pierwszym punkcie chodzi przede wszystkim o stosunki między chrześcijanami a muzułmanami, o religie mniejszościowe i nowe fundamentalizmy oraz o wykorzystywanie religii w sytuacjach konfliktowych.
Sprawy bezpieczeństwa i rządzenia światem obejmują szeroki krąg zagadnień związanych z działalnością ONZ, a także stosunki między organizacjami regionalnymi i światowymi i zastanowienie się nad nowymi koncepcjami bezpieczeństwa światowego.
W ramach dyskusji nad skutkami zamachów dla gospodarki i globalizacji uczestnicy obrad omawiać będą ewentualny wzrost wydatków wojskowych, zmianę strategii i sposobów działania międzynarodowych firm i instytucji finansowych.
Temat akcji humanitarnych i praw człowieka przewiduje dyskusję nad zagadnieniami bardziej szczegółowymi jak współzależność między operacjami wojskowymi a akcjami humanitarnymi, przemieszczania się osób wyrzuconych ze swych domostw i zapobieganie takim przemieszczeniom oraz ksenofobii i rasizmowi.
"Chociaż główna uwaga świata skupia się obecnie na działaniach wojskowych i na pilnej pomocy humanitarnej, problemy wywołane przez obecny kryzys znajdują się znacznie dalej i są zbyt poważne, aby pozostawiać je wyłącznie w rękach polityków" - powiedział ks. Dwain Epps, koordynator zespołu stosunków międzynarodowych ŚRK. Ten właśnie zespół jest głównym organizatorem obecnego spotkania.
Obrady w Genewie są częścią szerszej akcji Rady, będącej odpowiedzią na ostatnie wydarzenia. Innym
elementem tych działań był pobyt międzynarodowej delegacji ekumenicznej w USA na początku listopada jako wyraz solidarności z mieszkańcami tego kraju po zamachach z 11 września. Kolejnym wydarzeniem będzie spotkanie międzyreligijne w Kairze w dniach 16-22 grudnia.
Światowa Rada Kościołów powstała w sierpniu 1948 r. w Amsterdamie. Obecnie skupia 337 Kościołów protestanckich, prawosławnych, starokatolickich i anglikańskich z ponad 100 krajów wszystkich kontynentów, a jej stała siedziba znajduje się w Genewie. Z Polski do Rady należą Kościoły: prawosławny, ewangelicko-augsburski (luterański), polskokatolicki i starokatolicki mariawitów. Sekretarzem generalnym Rady jest niemiecki pastor luterański dr Konrad Raiser.
«« | « |
1
| » | »»