Targi Bożonarodzeniowe

Aniołowie, scena w formie ogromnej szopki betlejemskiej pod Wieżą Ratuszową, św. Mikołaj i kupieckie kramy opanowały krakowski Rynek Główny. Na największym placu Europy do 4 stycznia trwają tradycyjne Targi Bożonarodzeniowe.

Aniołowie, scena w formie ogromnej szopki betlejemskiej pod Wieżą Ratuszową, św. Mikołaj i kupieckie kramy opanowały krakowski Rynek Główny. Na największym placu Europy do 4 stycznia trwają tradycyjne Targi Bożonarodzeniowe.
W drewnianych kramach można zaopatrzyć się w ozdoby choinkowe, oryginalne stroiki, szopki i anioły z masy solnej. Są też skarpety św. Mikołaja, łakocie i gotowe paczki z prezentami dla najmłodszych. Mieszkańcy Krakowa mogą także wesprzeć instytucje charytatywne. Na stoisku Towarzystwa Chorych "Hospicjum" sprzedawane są kartki świąteczne zaprojektowane przez uczniów Liceum Plastycznego oraz pocztówki z reprodukcjami witraży Jerzego Skąpskiego. Z funduszy uzyskanych ze sprzedaży kartek zostanie zorganizowana wieczerza wigilijna dla podopiecznych krakowskiego hospicjum i ich rodzin.
Na Targach Bożonarodzeniowych Caritas rozprowadza świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom a wychowankowie Domu Dziecka nr 1 sprzedają wykonane przez siebie ozdoby choinkowe.
Krakowski kiermasz jest również miejscem pielęgnowania tradycji Małopolski. Na scenie pod Ratuszem zaprezentują się krakowscy szopkarze. Teatr Regionalny przedstawi spektakl "Szopka Krakowska", a w
uroczystość Objawienia Pańskiego ze wszystkich stron krakowskiego Rynku nadejdą pod Ratusz korowody Trzech Króli. Na początku tygodnia Stowarzyszenie "Misie ratują dzieci" zaprezentuje przedstawienie "Przygody Misia Ratownika". Celem Stowarzyszenia jest pomoc psychologiczna dla najmłodszych ofiar wypadków drogowych. Maskotka Misia Ratownika odwraca uwagę cierpiącego malucha od tragicznych wydarzeń, uspokaja i pomaga w prowadzeniu terapii. Podczas przedstawienia na Rynku Głównym Miś Ratownik pokaże dzieciom, jak należy np. zachować się przy przejściu przez jezdnię. Podczas Targów Bożonarodzeniowych odbędzie się również tradycyjne spotkanie krakowian z prezydentem miasta, który złoży im życzenia świąteczne i podzieli się opłatkiem.
Pierwsze kramy na Rynku Głównym stanęły w czasach księcia Bolesława Wstydliwego. W XIV wieku zostały przebudowane przez Kazimierza Wielkiego. W drugiej połowie XIX wieku kramy zburzono, ale handel na płycie Rynku trwał aż do okresu międzywojennego. Targi Bożonarodzeniowe nawiązują do kiermaszowych tradycji Krakowa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
21°C Niedziela
dzień
wiecej »