Reklama

Ekumeniczna królowa

![][1]Po raz pierwszy królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zaprosiła wysokiej rangi katolickiego duchownego do złożenia wizyty w jej wiejskiej rezydencji Sandringham w hrabstwie Norfolk. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" z 5 grudnia poinformował, że w połowie stycznia weekend w królewskiej posiadłości spędzi arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Mu [1]: zdjecia/elisabeth1.jpg

Reklama

Po raz pierwszy królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II zaprosiła wysokiej rangi katolickiego duchownego do złożenia wizyty w jej wiejskiej rezydencji Sandringham w hrabstwie Norfolk. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" z 5 grudnia poinformował, że w połowie stycznia weekend w królewskiej posiadłości spędzi arcybiskup Westminsteru, kard. Cormac Murphy O'Connor. Poproszony on został również o wygłoszenie kazania na niedzielnym nabożeństwie dla rodziny królewskiej.
- Jest to kolejny dowód, że królowa stara się rozwijać kontakty ekumeniczne w kraju, powiedział arcybiskup Westminsteru dziennikowi "Daily Telegraph". Natomiast rzecznik pałacu królewskiego podkreślił, że "królowa zawsze starała się popierać "ducha współpracy, jedności i przyjaźni; zaproszenie jest znakiem czasów ekumenicznych, w jakich żyjemy".
Według informacji "Daily Telegraph", podczas wizyty kard. Murphy O'Connor w wiejskiej rezydencji będzie przebywała zarówno królowa, jak też książę Filip i inni członkowie królewskiej rodziny.
Dla Kościoła katolickiego zaproszenie kardynała przez Elżbietę II, która jest jednocześnie głową Kościoła anglikańskiego, ma znaczenie przełomowe dla miejsca katolików w społeczeństwie angielskim. W dalszym ciągu, na mocy ustawy, katolicy nie mogą być następcami tronu, a monarchowie nie mogą zawierać związków małżeńskich z katolikami. Katolik także nie może piastować urzędu premiera kraju. Te wszystkie przepisy wywodzą się od decyzji króla Henryka VIII, który przed ok. 500 laty odłączył się od Kościoła katolickiego i zwierzchności papieża i sam ogłosił się głową Kościoła angielskiego. Przez stulecia katolicy w kraju byli prześladowani. Dopiero od 150 lat cieszą się na nowo wolnością wyznania.
W minionych latach Elżbieta II czyniła wysiłki na rzecz poprawy sytuacji społecznej katolików. W 1982 r. przyjęła oficjalnie papieża Jana Pawła II w pałacu Buckingham przebywającego z wizytą w Wielkiej Brytanii. W 1985 r., jako pierwsza monarchini a zarazem głowa Kościoła anglikańskiego odwiedziła świątynię katolicką przybywając do katedry westminsterskiej. Natomiast pod koniec maja w 1999 r. udekorowała wysokim odznaczeniem państwowym, Orderem Zasługi (Order of Merit), kard. Basila Hume'a. Na miesiąc przed śmiercią kardynał mógł jeszcze osobiście przyjąć to odznaczenie, będące wyrazem osobistego uznania brytyjskiego monarchy.
W styczniu br. królowa Elżbieta zaprosiła do Sandringham zwierzchnika wolnych Kościołów, Anthony Burnhama.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama