![][1]Jan Paweł II w przemówieniu poprzedzającym modlitwę Anioł Pański wezwał do uczestnictwa w dniu postu i modlitwy w intencji pokoju na świecie, który odbędzie się 14 grudnia br. Papież z zadowoleniem mówił o przyłączeniu się do tej inicjatywy wiernych innych religii, a w szczególności żydów i muzułmanów. Ojciec Święty przypomniał, że dzień postu i m [1]: zdjecia/papaokno1.jpg
Drodzy bracia i siostry!
1. Wezwałem katolików, aby najbliższy piątek 14 grudnia był dla nich dniem postu w intencji wybłagania u Boga trwałego pokoju, opartego na sprawiedliwości. Do inicjatywy tej przyłączyli się również wierni innych religii, w szczególności żydzi i muzułmanie, jak też wielu ludzi dobrej woli.
W obecnej złożonej sytuacji międzynarodowej ludzkość wezwana jest do zmobilizowania najlepszych swoich sił, ażeby miłość zatryumfowała nad nienawiścią, pokój nad wojną, prawda nad kłamstwem, przebaczenie nad zemstą.
2. Pokój albo przemoc rodzą się w sercu człowieka, nad którym tylko Bóg posiada władzę. Od dawna wierzący przekonani o tym, w obliczu największych zagrożeń, sięgają po broń postu i modlitwy, którym towarzyszą dzieła konkretnej miłości.
Post jest wyrazem bólu z powodu wielkiego nieszczęścia, ale też woli wzięcia na siebie w jakimś sensie odpowiedzialności za nie, wyznaniem swoich grzechów i zobowiązaniem się do nawrócenia serca oraz uczynków na większą sprawiedliwość wobec Boga i wobec bliźniego. Poszczący przyznaje się z pełną ufności pokorą, że prawdziwa odnowa osobista i społeczna może przyjść jedynie od Boga, od którego wszyscy całkowicie zależymy. Post pozwala z kolei dzielić się chlebem powszednim z tym, kto jest go pozbawiony, ponad wszelkim pietyzmem czy fałszywą opiekuńczością.
Życząc, by cały Lud Boży mógł pościć w przyszły piątek w duchu wiary, pokory i umiarkowania, dziękuję pasterzom diecezji za troskę, z jaką przygotowują ten dzień w swoich wspólnotach.
3. Inicjatywa ta nabiera dla nas chrześcijan szczególnego znaczenia, ponieważ jesteśmy w okresie Adwentu, czasu nadziei, w którym zostaliśmy wezwani do przygotowania ścieżek Pana, który wszedł do historii jako Zbawiciel i który powróci na koniec czasów jako Sędzia miłosierny. Dzień 14 grudnia zbiega się również z końcem ramadanu, w czasie którego wyznawcy islamu poprzez post dają wyraz podporządkowania się Jedynemu Bogu. Gorąco życzę, aby wspólna postawa religijnej pokuty przyczyniła się do wzrostu wzajemnego zrozumienia między chrześcijanami i muzułmanami, jak nigdy w tej epoce wezwanymi do tego, ażeby być budowniczymi sprawiedliwości i pokoju.
Niechaj Panna Maryja, której uroczystość wczoraj świętowaliśmy, a muzułmanie także czczą z pobożnym podziwem, towarzyszy nam i wyjedna pokój dla całego świata.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.