W 2001 roku 69% Francuzów uważało się za katolików, co oznacza spadek w ostatnim 15-leciu. W 1986 r. było ich 86%, a w 1994 - 67%. Prawie 60 proc. uczestniczy we Mszy "regularnie lub okazjonalnie". Takie są wyniki ankiety, przeprowadzonej przez biuro badania opinii publicznej (CSA) dla paryskiego dziennika "La Croix" na próbie 25 tys. osób.
W 2001 roku 69% Francuzów uważało się za katolików, co oznacza spadek w ostatnim 15-leciu. W 1986 r. było ich 86%, a w 1994 - 67%. Prawie 60 proc. uczestniczy we Mszy "regularnie lub okazjonalnie". Takie są wyniki ankiety, przeprowadzonej przez biuro badania opinii publicznej (CSA) dla paryskiego dziennika "La Croix" na próbie 25 tys. osób.
Z badań wynika ponadto, że 2% mieszkańców Francji uważa się za protestantów (w poprzednich sondażach odpowiednio 1 i 2%), 7% - wyznaje inną religię (2,5 i 6%), a 22% określiło się jako niewierzący bądź obojętni religijnie (15,5 i 23%). Większość Francuzów, tzn. 59%, "regularnie bądź okazjonalnie" uczestniczy w Eucharystii.
Grupa praktykujących stanowi zatem 35 mln osób i przeczy obiegowym opiniom, powtarzanym często przez niektóre środowiska w samym Kościele francuskim, jakoby katolicy stanowić mieli "mniejszość" w dzisiejszym społeczeństwie.
Katolicy, którzy nigdy nie chodzą na Mszę św. stanowią 14% (w r. 1990 - 23%). Praktykujących regularnie jest 15% (5 mln osób co niedziela i 9 mln przynajmniej raz w miesiącu) wszystkich francuskich katolików. Liczbę praktykujących wyższą od średniej krajowej notuje się w Paryżu (gdzie katolicy są mniej liczni, ale bardziej praktykujący) i w zachodnich regionach kraju, nawet jeśli tradycyjnie katolicka Bretania zdaje się zbliżać pod względem praktyk do regionów sąsiednich.
Stosunkowo wysoki odsetek praktykujących utrzymuje się nadal w regionach wiejskich. Kobiety praktykują częściej niż mężczyźni (56% w stosunku do 44%), ludzie starsi częściej niż młodzież (24% powyżej 65 lat i 6% w przedziale 18-24 lata). Większość praktykujących we Francji to ludzie w sile wieku (45-64 lata) - 27% ogółu praktykujących. Przeważają członkowie klas średnich (gospodynie domowe, urzędnicy, robotnicy, emeryci). Prywatni kupcy, rzemieślnicy, przedstawiciele wolnych zawodów czy studenci (podobnie jak rolnicy i bezrobotni) stanowią zaledwie po kilka (od 2 do 8) procent francuskich katolików.
Katolicy praktykujący regularnie głosują niemal w połowie (49%) na prawicę (32% spośród praktykujących okazjonalnie i 25% wśród niepraktykujących). Na lewicę głosuje odpowiednio 26, 41 i 47% katolików. Głosy protestantów najbliższe są preferencjom katolików praktykujących, a wyborców niewierzących przypadają w większości (59%) lewicy (13% prawicy). Blisko 1/4 ankietowanych spośród wszystkich kategorii wierzących i niewierzących nie deklaruje stałych sympatii politycznych, a zaledwie 1 do 3% głosuje na inne ugrupowania polityczne (zieloni, skrajna prawica lub lewica).
Komentując wyniki ankiety biskup Lille - Gérard Defois powiedział świątecznemu wydaniu "La Croix", że "Kościół nie może traktować ludzi deklarujących się jako katolicy, ale niepraktykujących, jako wierzących trzeciej kategorii". "Odrzucenie ich oznaczałoby zdradę naszej misji ewangelizacyjnej" - dodał biskup. Przypomniał ponadto, że dla społeczeństwa, którego blisko 70% członków deklaruje się jako katolicy, chrześcijaństwo nadal stanowi naturalne źródło kultury i zbiór wartości.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.