Kościół anglikański Anglii oraz wysocy przedstawiciele islamu uzgodnili bliższą współpracę między obiema religiami. W podpisanym 31 stycznia porozumieniu prymas Kościoła Anglii i arcybiskup Canterbury Georg Carey oraz imam Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Mohammed Sayyed Tantawi zadeklarowali większe zrozumienie i tolerancję między chrześcijanami a muzułmanami. Poprzez swoją współpracę pragną
Kościół anglikański Anglii oraz wysocy przedstawiciele islamu uzgodnili bliższą współpracę między obiema religiami. W podpisanym 31 stycznia porozumieniu prymas Kościoła Anglii i arcybiskup Canterbury Georg Carey oraz imam Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Mohammed Sayyed Tantawi zadeklarowali większe zrozumienie i tolerancję między chrześcijanami a muzułmanami. Poprzez swoją współpracę pragną oni wspierać proces pokojowy na Bliskim Wschodzie.
Dokument podkreśla wspólną obu stronom wiarę w Boga oraz zobowiązanie do przeciwdziałania zarówno "religijnej obojętności", jak i "religijnemu fanatyzmowi".
Po ceremonii podpisania dokumentu abp Carey powiedział dziennikarzom, że po zamachach terrorystycznych 11 września ub. r. w USA, nadszedł czas, aby przywódcy religijni bardziej angażowali się w aktualne wydarzenia. Szejk Tantawi oświadczył, że od dawna łączą go przyjacielskie związki z anglikańskim prymasem Anglii. Podkreślił, że obie religie mają wiele wspólnych celów, wśród nich dążenie do pokoju, bezpieczeństwa i sprawiedliwości społecznej dla wszystkich.
Założony w 969 r. kairski Uniwersytet Al-Azhar jest najbardziej znaną wyższą szkołą muzułmańską oraz najwyższym autorytetem islamu sunnickiego. Wydawane przez uczonych z Al-Azhar orzeczenia prawne (fatwy) są powszechnie szanowane i stanowią wzór dla muzułmanów na całym świecie. Szejk Tantawi, zwierzchnik muzułmanów-sunnitów egipskich, ma opinię tradycjonalisty, ale jest zarazem zdecydowanym przeciwnikiem fundamentalizmu i ekstremizmu. Często z wielkim szacunkiem wyrażał się o Papieżu. Jan Paweł II spotkał się z szejkiem Tantawim podczas wizyty na kairskim uniwersytecie w ramach pielgrzymki do Egiptu 24 lutego 2000 r. Ali al-Samman, wiceprzewodniczący komisji ds. dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego na Uniwersytecie Al-Azhar, stwierdził wówczas, że wizyta Jana Pawła II była "niezwykłym wydarzeniem i miała bardzo ważne znaczenie dla muzułmanów". Mohamed Sayed Tantawi urodził się w 1928 r. w Górnym Egipcie, w regionie zamieszkanym przez liczne grupy chrześcijan. W 1966 r. otrzymał doktorat w zakresie Hadith (myśli Mahometa) oraz Tafsiru (egzegezy) na wydziale religijnym Uniwersytetu. W 1968 r. rozpoczął pracę naukową na tej uczelni, później jako rektor kierował wydziałem islamistyki. W 1986 r. otrzymał godność muftiego, a w 1996 wielkiego imama Egiptu. Na tym stanowisku jest on też przewodniczącym Najwyższej Rady Uniwersytetu Al-Azhar (Madżlis A'la) i Akademii Nauki Islamu. Jego urząd ma rangę ministra. Kontakty z Uniwersytetem Al-Azhar Watykan nawiązał w 1995 r. przy okazji otwarcia meczetu w Rzymie. Wiosną 1998 r. uczelnia kairska i Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego powołały komitet koordynacyjny dla kontaktów i rozmów między naukowcami i intelektualistami obu stron.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.