Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczan
Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczaniu do kształcenia kandydatów do kapłaństwa oraz w trakcie ich nauki".
Papież Jan Paweł II, podczas audiencji dla członków Kongregacji Wychowania Katolickiego 4 lutego, z zadowoleniem przyjął inicjatywę sprawdzianów psychologicznych podkreślając, że będzie to "korzystnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców".
Jednocześnie Ojciec Święty podkreślił, że udział psychologii musi być "w wyważony sposób zintegrowany z drogą powołania". Odwołanie się do tej dyscypliny naukowej nie usuwa oczywiście wszelkiego rodzaju problemów i napięć, pomoże jednak w kształtowaniu świadomości i w korzystaniu z wolności.
Jan Paweł II podkreślił potrzebę specjalnego przygotowania psychologów, którzy będą mieli pracować w seminariach. Powinni to być fachowcy, którzy w swojej dziedzinie wnoszą jednocześnie głębokie zrozumienie dla chrześcijańskiego pojmowania powołania oraz kapłaństwa.
W niektórych krajach, m.in. w Niemczech i USA, w seminariach duchownych są już zatrudnieni psycholodzy. W Polsce w ok. 1/3 seminariów duchownych poddaje się testom psychologicznym kandydatów do stanu kapłańskiego.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.