Klerycy do psychologa!

Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczan

Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczaniu do kształcenia kandydatów do kapłaństwa oraz w trakcie ich nauki".

Papież Jan Paweł II, podczas audiencji dla członków Kongregacji Wychowania Katolickiego 4 lutego, z zadowoleniem przyjął inicjatywę sprawdzianów psychologicznych podkreślając, że będzie to "korzystnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców".

Jednocześnie Ojciec Święty podkreślił, że udział psychologii musi być "w wyważony sposób zintegrowany z drogą powołania". Odwołanie się do tej dyscypliny naukowej nie usuwa oczywiście wszelkiego rodzaju problemów i napięć, pomoże jednak w kształtowaniu świadomości i w korzystaniu z wolności.

Jan Paweł II podkreślił potrzebę specjalnego przygotowania psychologów, którzy będą mieli pracować w seminariach. Powinni to być fachowcy, którzy w swojej dziedzinie wnoszą jednocześnie głębokie zrozumienie dla chrześcijańskiego pojmowania powołania oraz kapłaństwa.

W niektórych krajach, m.in. w Niemczech i USA, w seminariach duchownych są już zatrudnieni psycholodzy. W Polsce w ok. 1/3 seminariów duchownych poddaje się testom psychologicznym kandydatów do stanu kapłańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
6°C Poniedziałek
rano
13°C Poniedziałek
dzień
14°C Poniedziałek
wieczór
11°C Wtorek
noc
wiecej »