Klerycy do psychologa!

Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczan

Stolica Apostolska zamierza w przyszłości wprowadzić test psychologiczny dla kandydatów do kapłaństwa i wzmocnić jednocześnie opiekę psychologiczną w czasie całych studiów w seminarium. Obecnie w watykańskich dykasteriach odpowiedzialnych za kształcenie kapłanów trwa dyskusja nad dokumentem w tej sprawie zatytułowanym "Wytyczne w sprawie wykorzystywania kompetencji psychologicznych przy dopuszczaniu do kształcenia kandydatów do kapłaństwa oraz w trakcie ich nauki".

Papież Jan Paweł II, podczas audiencji dla członków Kongregacji Wychowania Katolickiego 4 lutego, z zadowoleniem przyjął inicjatywę sprawdzianów psychologicznych podkreślając, że będzie to "korzystnym narzędziem dla nauczycieli i wychowawców".

Jednocześnie Ojciec Święty podkreślił, że udział psychologii musi być "w wyważony sposób zintegrowany z drogą powołania". Odwołanie się do tej dyscypliny naukowej nie usuwa oczywiście wszelkiego rodzaju problemów i napięć, pomoże jednak w kształtowaniu świadomości i w korzystaniu z wolności.

Jan Paweł II podkreślił potrzebę specjalnego przygotowania psychologów, którzy będą mieli pracować w seminariach. Powinni to być fachowcy, którzy w swojej dziedzinie wnoszą jednocześnie głębokie zrozumienie dla chrześcijańskiego pojmowania powołania oraz kapłaństwa.

W niektórych krajach, m.in. w Niemczech i USA, w seminariach duchownych są już zatrudnieni psycholodzy. W Polsce w ok. 1/3 seminariów duchownych poddaje się testom psychologicznym kandydatów do stanu kapłańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
-3°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-2°C Niedziela
noc
wiecej »