Reklama

Nie rozumiem, dlaczego

![][1]Na pytanie dziennikarzy, dlaczego z utworzeniem diecezji nie wstrzymano się do przybycia do Moskwy na rozmowy z Patriarchatem oficjalnego przedstawiciela Watykanu, kard. Waltera Kaspera, metropolita odpowiedział: "Pod pojęciem rozmowy rozumiecie to, że Kościół katolicki powinien prosić o zezwolenie Rosyjsk [1]: zdjecia/kondrusiewicz1_1.jpg (abp Tadeusz Kondrusiewicz)

Reklama

Nie rozumiem, dlaczego pojawienie się w Rosji nowych struktur Kościoła katolickiego wywołało tak burzliwe reakcje - powiedział 12 lutego na konferencji prasowej w Moskwie abp Tadeusz Kondrusiewicz. Jednocześnie zapytał retorycznie, dlaczego Kościół katolicki nie może mieć diecezji w Rosji, skoro Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) ma swoje eparchie (diecezje) za granicą.

Arcybiskup, noszący obecnie tytuł metropolity w Moskwie, przytoczył z Kalendarza Prawosławnego na bieżący rok kilka danych o zagranicznych placówkach RKP. Przypomniał, że są prawosławni arcybiskupi rosyjscy: wiedeński i budapeszteński w Austrii, argentyński i południowoamerykański w Argentynie, brukselski i belgijski w Belgii, berliński i niemiecki w Niemczech itd. "My nawet nie skorzystaliśmy z prawa nazwania diecezji zgodnie z nazwami ich centrów geograficznych" - podkreślił abp Kondrusiewicz. Dodał, że zarówno granice nowych diecezji, jak i kierujący nimi biskupi pozostali ci sami, a zmienił się jedynie status tych jednostek, które stały się wreszcie normalnymi diecezjami.

Na pytanie dziennikarzy, dlaczego z utworzeniem diecezji nie wstrzymano się do przybycia do Moskwy na rozmowy z Patriarchatem oficjalnego przedstawiciela Watykanu, kard. Waltera Kaspera, metropolita odpowiedział: "Pod pojęciem rozmowy rozumiecie to, że Kościół katolicki powinien prosić o zezwolenie Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego na każdy krok, ale my jesteśmy wolni i sami możemy rozstrzygać swoje sprawy wewnętrzne".

Hierarcha poinformował też, że obecnie w samej Moskwie mieszka ponad 65 tys. katolików, a w całej Rosji - prawie 600 tysięcy. W każdą niedzielę w stolicy odprawia się łącznie 27 Mszy katolickich - dodał. Jednocześnie wyjaśnił, że w dwóch istniejących w tym mieście kościołach katolickich nie da się sprawować tylu liturgii, toteż są one odprawiane również w ambasadach Niemiec i Stanów Zjednoczonych oraz w szkołach anglo-amerykańskiej i włoskiej.

Na zakończenie konferencji prasowej abp Kondrusiewicz wyraził nadzieję, że "stosunki Kościołów prawosławnego i katolickiego nie zostaną zerwane, a jeśli mimo wszystko do tego dojdzie, to bezwzględnie zostaną one przywrócone, gdyż dzisiaj nie da się współistnieć bez dialogu".
Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper miał przybyć do Moskwy na czele delegacji watykańskiej na kolejną turę rozmów z przedstawicielami Patriarchatu Moskiewskiego, planowanych na 21-22 lutego. Kościół rosyjski poinformował jednak w nocy z 12 na 13 bm. stronę watykańską, że w obecnej sytuacji, wywołanej przez utworzenie diecezji katolickich w Rosji, wizyta ta jest niemożliwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama