Sąd w Paryżu zezwolił na rozpowszechnianie plakatu do najnowszego filmu Costy- Gavrasa "Amen", na którym krzyż spleciony jest ze swastyką. Ze skargą w tej sprawie i z żądaniem zakazu rozprowadzania afisza wystąpił katolicki Ogólny Sojusz przeciw Rasizmowi oraz na rzecz Poszanowania Tożsamości Francuskiej i Chrześcijańskiej.
Sąd w Paryżu zezwolił na rozpowszechnianie plakatu do najnowszego filmu Costy-Gavrasa "Amen", na którym krzyż spleciony jest ze swastyką. Ze skargą w tej sprawie i z żądaniem zakazu rozprowadzania afisza wystąpił katolicki Ogólny Sojusz przeciw Rasizmowi oraz na rzecz Poszanowania Tożsamości Francuskiej i Chrześcijańskiej.
Uzasadniając orzeczenie sędzia Jean-Claude Magendie stwierdził, że obraz "nie przedstawia 'krzyża katolickiego przedłużonego o swastykę', dodając zarazem, że "połączenie tych dwóch znaków wcale nie jest widoczne, a swastyka nie jest pełna". "Tylko nadinterpretacja w odczytaniu plakatu może sprawiać, że ktoś zobaczył w nim niedopuszczalne wymieszanie chrześcijaństwa i nazizmu" - podkreślił sędzia.
Domagający się zakazu rozpowszechniania afisza Sojusz napisał w pozwie, że plakat "bezinteresownie, niepotrzebnie i publicznie obraża najwznioślejsze uczucia religijne".
"Amen" greckiego reżysera (mieszkającego we Francji) Costy-Gavrasa jest filmową adaptacją znanej przed laty sztuki teatralnej Rolfa Hochhutha "Namiestnik" (wystawianej również w Polsce). Przedstawia ona w niekorzystnym świetle Piusa XII i Watykan w czasach II wojny światowej, gdy zarówno Papież, jak i oficjalny Kościół milczeli - zdaniem autora - w obliczu zbrodni, dokonywanych przez hitlerowców na Żydach. Głównymi bohaterami filmu są szlachetny oficer SS Kurt Gerstein, grany przez Niemca Ulricha Tukura, próbujący bezskutecznie ostrzec Kościół i dyplomatów przed zbrodniami hitlerowskimi i młody jezuita francuski Ricardo Fontana, pracujący w Watykanie (Mathieu Kassovitz).
Film miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie 14 lutego a na ekrany kin we Francji ma wejść 27 bm.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.