Patriarcha Cyryl pożegnał prymasa Glempa

Żegnając kardynała Józefa Glempa, patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl podkreślił wielki wkład, jaki zmarły prymas Polski wniósł w ustanowienie dobrych stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce.

Cyryl uczynił to w liście kondolencyjnym skierowanym na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Józefa Michalika. Dokument opublikowała służba prasowa Patriarchatu Moskiewskiego.

"Ze szczerym smutkiem przyjąłem smutną wiadomość o odejściu z życia tego wybitnego hierarchy Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, którego znałem od wielu lat" - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

"Kardynała Glempa cechowała twarda, niezachwiana wiara w Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego zwycięskie Zmartwychwstanie. Pomagała ona zmarłemu przezwyciężać ciężkie próby, które spadły na niego w latach II wojny światowej i w czasach komunistycznego reżimu" - wskazał Cyryl.

W ocenie patriarchy, to z imieniem zmarłego prymasa "w znacznej mierze związany jest wysoki autorytet Kościoła rzymskokatolickiego we współczesnym życiu polskiego społeczeństwa, którego duchowemu i kulturalnemu odrodzeniu kardynał Glemp poświęcił wszystkie swoje siły".

"Natchniony ideą jedności uczniów Chrystusa, kardynał Glemp wniósł wielki wkład w doprowadzenie do wzajemnego zrozumienia i rozwój dobrych stosunków między rosyjską Cerkwią prawosławną i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce" - podkreślił.

Cyryl wyznał, że ciepło wspomina osobiste kontakty z kardynałem Glempem, w tym ostatnie spotkanie w czasie wizyty w Polsce w sierpniu 2012 roku.

"Proszę Pana i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, Zwycięzcę śmierci, o spokój duszy zmarłego i pocieszenie dla wszystkich wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, którzy ponieśli ciężką stratę" - napisał zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.

Kardynał Glemp znany był z szacunku, z jakim odnosił się do rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Szerokim echem odbiło się jego wystąpienie w imieniu całego Kościoła rzymskokatolickiego podczas międzynarodowych uroczystości w Moskwie w 1988 roku poświęconych 1000-leciu Chrztu Rusi.

To w dużej mierze zmarły prymas przygotował grunt do podpisania w sierpniu 2012 roku na Zamku Królewskim w Warszawie przez Cyryla i abp Michalika wspólnego przesłania dwóch Kościołów, wzywającego narody Rosji i Polski do pojednania oraz wzajemnego wybaczenia sobie wszelkich niesprawiedliwości i krzywd.

Przed zeszłorocznym przyjazdem do Polski patriarcha Cyryl wyraził życzenie, aby kardynał Glemp był obecny na wszystkich spotkaniach oficjalnych w czasie jego wizyty.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
12°C Środa
dzień
12°C Środa
wieczór
11°C Czwartek
noc
10°C Czwartek
rano
wiecej »