Porozumienie i co dalej?

Porozumienie w sprawie zakończenia konfliktu w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostało podpisane - oświadczył izraelski minister obrony Ben Eliezer. Wiadomość potwierdziła strona palestyńska. Pojawił się jednak kolejny problem, ponieważ realizacja porozumienia napotyka na trudności z tego powodu, iż żaden kraj nie chce przyjąć grupy 13 Palestyńczyków, którzy mają być deportowani poza Izra

Porozumienie w sprawie zakończenia konfliktu w bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostało podpisane - oświadczył izraelski minister obrony Ben Eliezer. Wiadomość potwierdziła strona palestyńska. Pojawił się jednak kolejny problem, ponieważ realizacja porozumienia napotyka na trudności z tego powodu, iż żaden kraj nie chce przyjąć grupy 13 Palestyńczyków, którzy mają być deportowani poza Izrael i Autonomię Palestyńską.

Szef izraelskiej grupy negocjacyjnej płk Marcel Aviv oświadczył, że sprawa ta zostanie być może rozwiązana w ciągu najbliższych godzin. Włochy, o których wspominano cały dzisiejszy dzień, jako miejscu azylu, stanowczo odmówiły przyjęcia Palestyńczyków, wyrażając przy tym swoje oburzenie, że wcale nie zostały wcześniej poinformowane i zapytane w tej sprawie.

Przyjęciu wydalonych sprzeciwił się także Egipt, którego władze oświadczyły, że nie mają żadnych gwarancji na to, iż pobyt Palestyńczyków byłby w tym państwie tylko czasowy.

Trwają zabiegi dyplomatyczne, aby znaleźć kraj docelowy dla Palestyńczyków, którzy mają być deportowani. Jednocześnie skrajne palestyńskie organizacje Fatah i Hamas potępiły władze palestyńskie za zgodę na deportację swoich działaczy i stworzenie - jak to ujęły - niebezpiecznego precedensu.

Druga grupa, 26 Palestyńczyków, ma zostać przewieziona do Strefy Gazy i tam postawiona przed sądem palestyńskim.

Trzecia grupa Palestyńczyków - około 80 - ma zostać zwolniona do domów po opuszczeniu bazyliki. Palestyńczycy nadal zatem pozostają w bazylice Narodzenia Pańskiego, nie wiadomo, czy nie kolejną noc.

Wojsko izraelskie otacza cały kompleks. Szef sztabu generalnego armii izraelskiej - generał Szaul Mofaz - oświadczył, że wojsko gotowe jest do opuszczenia rejonu bazyliki i całego Betlejem zaraz po realizacji porozumienia i wyjściu Palestyńczyków ze świątyni.

Tymczasem przed bazyliką urządzili manifestacje przedstawiciele lewicowych ruchów pacyfistycznych. Wedle informacji ze źródeł kościelnych, po wyjściu Palestyńczyków z bazyliki Narodzenia Pańskiego, udadzą się do niej najpierw patriarchowie jerozolimscy: grecko prawosławny Irineos, ormiański Torkom Manoogian i łaciński - abp Michel Sabbah oraz kustosz Ziemi Świętej o. Giovanni Battistelli OFM.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
24°C Środa
wieczór
22°C Czwartek
noc
18°C Czwartek
rano
25°C Czwartek
dzień
wiecej »