![][1]Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Ko [1]: zdjecia/kasper1.jpg (kard. Walter Kasper)
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Kostunicą.
Jest to pierwsza, służąca nawiązaniu kontaktów, wizyta przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan w Serbskim Kościele Prawosławnym. Kard. Kasper spotka się także z patriarchą Aleksandrii Piotrem VII, który obecnie przebywa z oficjalną wizytą w Kościele Serbii.
W wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w związku z wizytami hierarchów Kościoła katolickiego i prawosławnego w Belgradzie, jeden z najbardziej szanowanych hierarchów Serbskiego Kościoła Prawosławnego bp Lavrentije z Sabac-Valjeva bronił ekumenicznych kontaktów swego Kościoła. Podkreślił, że ruch ekumeniczny służy "zbliżeniu Kościołów i umacnianiu solidarności panchrześcijańskiej". Europa musi oddychać dwoma płucami - zachodnim i wschodnim, przypomniał bp Lavrentije zwracając uwagę, że "oba są potrzebne, aby podtrzymać życie w Europie". Dlatego, jego zdaniem, również Unia Europejska musi uwzględnić chrześcijański wymiar kontynentu, a Kościoły nie mogą być spychane na margines.
Nawiązując do problemów ekumenizmu, prawosławny biskup serbski powiedział, że także prawosławie musi się uczyć, np. "praktycznego stosowania Ewangelii w dziedzinie humanitarnej". Opowiedział się też za tym, by prawosławie przyjęło katolicki system koadiutorów. Obecnie w Kościele prawosławnym biskupi sprawują swój urząd dożywotnio.
Patriarcha Piotr VII, który otrzymuje 10 maja doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego, spotkał się w Belgradzie z premierem Grecji Costasem Simitisem. Patriarcha Aleksandrii wyraził ubolewanie z powodu nieszczęść, jakie w latach dziewięćdziesiątych musieli przeżyć mieszkańcy Bałkanów. Zapewnił, że Serbski Kościół Prawosławny oraz naród mogą zawsze liczyć na wsparcie całego prawosławia. Podczas uroczystości w belgradzkiej katedrze Piotr VII podkreślił nową aktywność misyjną w Patriarchacie Aleksandrii, która rozciąga się na całą Afrykę. Pokazuje to nową dynamikę założonego przez św. Marka Kościoła Aleksandrii, podkreślił patriarcha.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.