![][1]Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Ko [1]: zdjecia/kasper1.jpg (kard. Walter Kasper)
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper rozpoczął 10 maja wizytę w Jugosławii. Podczas pięciodniowego pobytu w Belgradzie kard. Kasper zamierza spotkać się ze zwierzchnikiem Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Pawłem oraz przeprowadzi rozmowy z prezydentem kraju Vojislavem Kostunicą.
Jest to pierwsza, służąca nawiązaniu kontaktów, wizyta przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan w Serbskim Kościele Prawosławnym. Kard. Kasper spotka się także z patriarchą Aleksandrii Piotrem VII, który obecnie przebywa z oficjalną wizytą w Kościele Serbii.
W wywiadzie telewizyjnym przeprowadzonym w związku z wizytami hierarchów Kościoła katolickiego i prawosławnego w Belgradzie, jeden z najbardziej szanowanych hierarchów Serbskiego Kościoła Prawosławnego bp Lavrentije z Sabac-Valjeva bronił ekumenicznych kontaktów swego Kościoła. Podkreślił, że ruch ekumeniczny służy "zbliżeniu Kościołów i umacnianiu solidarności panchrześcijańskiej". Europa musi oddychać dwoma płucami - zachodnim i wschodnim, przypomniał bp Lavrentije zwracając uwagę, że "oba są potrzebne, aby podtrzymać życie w Europie". Dlatego, jego zdaniem, również Unia Europejska musi uwzględnić chrześcijański wymiar kontynentu, a Kościoły nie mogą być spychane na margines.
Nawiązując do problemów ekumenizmu, prawosławny biskup serbski powiedział, że także prawosławie musi się uczyć, np. "praktycznego stosowania Ewangelii w dziedzinie humanitarnej". Opowiedział się też za tym, by prawosławie przyjęło katolicki system koadiutorów. Obecnie w Kościele prawosławnym biskupi sprawują swój urząd dożywotnio.
Patriarcha Piotr VII, który otrzymuje 10 maja doktorat honoris causa Wydziału Teologicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego, spotkał się w Belgradzie z premierem Grecji Costasem Simitisem. Patriarcha Aleksandrii wyraził ubolewanie z powodu nieszczęść, jakie w latach dziewięćdziesiątych musieli przeżyć mieszkańcy Bałkanów. Zapewnił, że Serbski Kościół Prawosławny oraz naród mogą zawsze liczyć na wsparcie całego prawosławia. Podczas uroczystości w belgradzkiej katedrze Piotr VII podkreślił nową aktywność misyjną w Patriarchacie Aleksandrii, która rozciąga się na całą Afrykę. Pokazuje to nową dynamikę założonego przez św. Marka Kościoła Aleksandrii, podkreślił patriarcha.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.