Papież za 'europeizacją' Europy

Papież Jan Paweł II uważa, że rozszerzenie Unii Europejskiej jest jedną z najważniejszych spraw potrzebnych naszemu kontynentowi. Napisał o tym w przesłaniu na sympozjum poświęcone przyszłej konstytucji UE. "Rozszerzenie Unii Europejskiej, czy raczej wielokrotnie przeze mnie postulowany proces 'europeizacji' obszaru całego kontynentu, stanowi priorytet, do którego należy dążyć śmiało i niezwłoczni

Papież Jan Paweł II uważa, że rozszerzenie Unii Europejskiej jest jedną z najważniejszych spraw potrzebnych naszemu kontynentowi. Napisał o tym w przesłaniu na sympozjum poświęcone przyszłej konstytucji UE. "Rozszerzenie Unii Europejskiej, czy raczej wielokrotnie przeze mnie postulowany proces 'europeizacji' obszaru całego kontynentu, stanowi priorytet, do którego należy dążyć śmiało i niezwłocznie, udzielając konkretnej odpowiedzi na oczekiwania milionów mężczyzn i kobiet, świadomych więzi wspólnej historii i pokładających nadzieję w losie jedności i solidarności" - napisał Papież do uczestników międzynarodowego sympozjum na temat przyszłej konstytucji UE. Wzięło w nim udział ponad 250 wykładowców katolickich uniwersytetów naszego kontynentu.
Zdaniem Ojca Świętego, powiększenie szeregów wspólnoty "wymaga przemyślenia na nowo instytucji Unii Europejskiej, dostosowania ich do nowych potrzeb i jednocześnie pobudzenia do ustalenia nowego porządku, w którym znalazłyby wyraz cele budowy Europy, kompetencje Unii oraz wartości, na których ma ona się oprzeć".
Na tej świadomości opiera się konkretne prawo i obowiązek Kościoła do zabrania głosu i zaproponowania własnego wkładu odnoszącego się do wizji godności osoby ludzkiej ze wszystkimi tego konsekwencjami, zawartymi w katolickiej nauce społecznej".
Papież przyznał, że Kościół z optymizmem powitał powołanie przez Radę Europy w grudniu 2001 w Laeken tzw. konwencji. Był to bowiem krok "w kierunku postulowanego umocnienia instytucji Unii Europejskiej, które poprzez system dobrowolnie przyjętych powiązań i współpracy mogą przyczynić się skutecznie do umocnienia pokoju, sprawiedliwości i solidarności na całym kontynencie".
Wyraził jednocześnie przekonanie, że "po to, ażeby podobny nowy ład europejski mógł rzeczywiście odpowiadać promocji autentycznego dobra wspólnego, musi on uznawać i bronić tych wartości, które stanowią najcenniejsze dziedzictwo humanizmu europejskiego, który zagwarantował i nadal gwarantuje Europie wyjątkowe promieniowanie w dziejach cywilizacji. Wartości te stanowią najbardziej charakterystyczny wkład umysłowy i duchowy, który ukształtował tożsamość europejską w ciągu wieków i należą do skarbca kulturowego tego kontynentu" .
Dotyczą one, jak wymienił Jan Paweł II: godności osoby; świętości życia ludzkiego, centralnego miejsca rodziny opartej na małżeństwie, znaczenia oświaty, wolności myśli, słowa i wyznawania swych przekonań i religii, prawnej ochrony jednostek i grup, współpracy wszystkich na rzecz dobra wspólnego, pracy uznanej za dobro osobiste i społeczne, władzy politycznej rozumianej jako służba, podlegająca prawu i rozumowi oraz 'ograniczonej' prawami osoby i narodów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
16°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
18°C Piątek
dzień
18°C Piątek
wieczór
wiecej »