Władze Meksyku spodziewają się, że w sobotę 7 grudnia, w rocznicę objawień w
Guadalupe, do maryjnego sanktuarium przybyło w sumie ok. 1,5 mln. pielgrzymów.
Większość z nich spędzi tu kilka dni.
Wśród środków bezpieczeństwa pod kryptonimem "Operacja bazylika 2002” władze zapewniają znaczne ograniczenie liczby wędrownych handlarzy dewocjonaliami oraz zainstalowanie 70 kamer nadzorujących bazylikę i jej okolice. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwa 1300 policjantów miejscowych oraz 400 oficerów policji państwowej.
Jak głosi przekaz, Matka Boża ukazała się Indianinowi Juanowi Diego po raz pierwszy 12 grudnia 1531 r. Diego urodził się ok. 1474 r. i zajmował się splataniem mat w zamieszkanym przez plemię Nahua mieście Cuautitlan, zdobytym przez Azteków w 1467 r. Gdy państwo Azteków zostało podbite przez Hiszpanów (1519/21) Juan Diego wraz z żoną Malitzin (Maria Łucja) przyjęli w 1524 r. chrzest, prawdopodobnie z rąk hiszpańskiego misjonarza Indian, franciszkanina Fray Toribo. Byli jednymi z pierwszych nawróconych Azteków. W kilka lat później, w 1529 r. Maria Łucja zmarła. Po jej śmierci Juan Diego przeniósł się do swego wuja do Tolpetlac. Gdy pewnego zimowego ranka w 1534 r. szedł do odległego o 15 km. kościoła w Tlalteloco, ukazała mu się Maryja Dziewica, bo tak przedstawiła się wieśniakowi. Mówiła w jego ojczystym języku nahuatl. Po objawieniach Juan Diego przeniósł się do domku obok kaplicy wybudowanej w miejscu objawienia. Zmarł w wieku 74 lat w 1548 r. , według najnowszych badań - 9 czerwca.
Podczas Mszy św. w Nowej Bazylice w Guadalupe 31 lipca bieżącego roku Ojciec Święty ogłosił Juana Diego pierwszym świętym Indianinem w dziejach Kościoła.
Wzniesiona w latach 1974-1976 przez znanego meksykańskiego architekta Pedro Ramireza Vasqueza świątynia, uważana jest za największy kościół świata i ma 22 tys. miejsc. W Mszy kanonizacyjnej i spotkaniu z Papieżem uczestniczyło blisko milion pielgrzymów.
«« | « |
1
| » | »»