Poniżej przedstawiamy kalendarium życia i pontyfikatu 265. następcy św. Piotra.
2013
1 stycznia: Benedykt XVI odprawił w bazylice watykańskiej Mszę św. z okazji uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ojciec Święty nawiązał także do obchodzonego 1 stycznia Światowego Dnia Pokoju i jego tegorocznej tematyki: „Błogosławieni pokój czyniący".
6 stycznia: Benedykt XVI wyświęcił na biskupów czterech kapłanów, w tym swego osobistego sekretarza, ks. prałata Georga Gänsweina, którego mianował wcześniej prefektem Prefektury Domu Papieskiego.
7 stycznia: Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.
13 stycznia: Benedykt XVI podczas Mszy św. w niedzielę Chrztu Pańskiego, którą odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie udzielił sakramentu Chrztu św. 20. dzieciom wśród których było dwoje bliźniąt.
4 lutego: Prezydent Włoch pożegnał się z Benedyktem XVI. Papież wysłuchał z nim koncertu, jaki z okazji rocznicy Traktatów Laterańskich zorganizowała w Auli Pawła VI włoska ambasada przy Watykanie.
8 lutego: Benedykt XVI odwiedził Wyższe Seminarium Duchownego Diecezji Rzymskiej na Lateranie. Papież przybył tam w przeddzień święta patronalnego uczelni - Matki Bożej Zaufania (Madonna della Fiducia).
11 lutego: Benedykt XVI ogłosił, że rezygnuje z posługi Biskupa Rzymu i Następcy św. Piotra.
Papież Senior
2014
27 kwietnia: w Niedzielę Miłosierdzia w Watykanie papież senior Benedykt XVI wziął udział w kanonizacji świętych Jana XXIII i Jana Pawła II
19 października: papież senior wziął udział w beatyfikacji Pawła VI.
2015
4 lipca: Benedykt XVI przyjął podczas uroczystości w Castel Gandolfo
tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademii Muzycznej w Krakowie.
8 grudnia: papież senior wraz z papieżem Franciszkiem przeszli Bramę Miłosierdzia w bazylice watykańskiej z okazji inauguracji Roku Jubileuszowego.
2016
28 czerwca: w Pałacu Apostolskim spotkał się z Franciszkiem i bliskimi z okazji 65. rocznicy swoich święceń kapłańskich.
2017
17 kwietnia: przed wejściem do klasztoru Mater Ecclesiae w Ogrodach Watykańskich odbyła się skromna uroczystość 90. rocznicy urodzin (16 kwietnia) Benedykta XVI z udziałem m. in. brata Georga, prywatnego sekretarza, abp. Georga Gänsweina, bawarskiego premiera Horst Seehofera.
28 czerwca: Papież Franciszek i pięciu nowych kardynałów odwiedzili Benedykta XVI.
17 listopada: Benedykt XVI przyjął ks. Federico Lombardiego SJ oraz trzech laureatów Nagrody Ratzingera: niemieckiego teologa luterańskiego, Theodora Dietera, księdza i teologa katolickiego - Karla-Heinza Menke oraz estońskiego kompozytora muzyki sakralnej Arvo Pärta.
2018
16 kwietnia: W kameralnym gronie, z udziałem swego brata 94-letniego prał. Georga Ratzingera Benedykt XVI obchodził swoje 91 urodziny.
26 kwietnia: Benedykt XVI przyjął na specjalnej audiencji delegację Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
25 maja: Benedykt XVI przyjął duchowego zwierzchnika prawosławia, patriarchę Konstantynopola, Bartłomieja I.
28 czerwca: Benedykta XVI odwiedził papież Franciszek i 14 nowych kardynałów.
7 lipca: Papież senior Benedykt XVI opublikował na łamach najnowszego numeru Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego Communio rozprawę na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. W tekście pt. "Miłosierdzie i powołanie bez odwołania” papież senior pisze o potrzebie doprecyzowania ważnych paradygmatów dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.
2019
11 kwietnia: Benedykt XVI na łamach niemieckiego pisma „Klerusblatt” opublikował tekst pt. „Kościół a skandal wykorzystywania seksualnego”.
16 kwietnia: W związku z przypadającą z 92. rocznicą urodzin Benedykta XVI ukazała się książka pt. "Benedykt XVI w dialogu z rabinem Arie Foglerem: żydzi i chrześcijanie" zawierająca wymianę listów między papieżem-seniorem a naczelnym rabinem Wiednia Arie Folgerem na temat stosunków chrześcijańsko-żydowskich.
25 lipca: Papież-senior Benedykt XVI odwiedził Castel Gandolfo. Był to jego pierwszy wyjazd od 14 lipca 2015 r., kiedy zamieszkał w klasztorze Mater Ecclesiae.
10 września: arcybiskup Większy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk wraz z arcybiskupami-metropolitami zostali przyjęci przez papieża-seniora Benedykta XVI.
5 października: 13 nowych członków Kolegium Kardynalskiego wraz z papieżem Franciszkiem spotkało się z papieżem-seniorem Benedyktem XVI.
2020
15 stycznia: We Francji ukazała się książka kard. Roberta Saraha, prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pt. „Z głębi naszych serc” do której ukazał się tekst Benedykta XVI. Jest ona poświęcona wartości wiary oraz znaczeniu celibatu kapłańskiego.
16 kwietnia: z powodu pandemii koronawirusa orkiestra Gwardii Szwajcarskiej nie wykonała koncertu dla Benedykta XVI z okazji jego urodzin.
15 maja: Benedykt XVI opublikował list z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, w który nazwał papieża Polaka „wyzwalającym odnowicielem Kościoła”.
18-22 czerwca: Benedykt XVI odwiedził rodzinną Bawarię. Głównym celem prywatnej wizyty było spotkanie w Ratyzbonie z chorym 96-letnim bratem ks. Georgiem Ratzingerem, byłym wieloletnim dyrygentem chóru katedralnego - Regensburger Domspatzen. Papież senior po raz pierwszy opuścił Watykan od czasu swojej rezygnacji z pełnienia posługi Piotrowej w 2013 r.
2 lipca: Franciszek wystosował na ręce Benedykta XVI słowa współczucia z powodu śmierci jego brata, ks. prałata Georga Ratzingera.
8 lipca: W katedrze w Ratyzbonie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Georga Ratzingera, brata Benedykta XVI. W liście do biskupa Ratyzbony Rudolfa Voderholzera papież senior bardzo osobistymi słowami pożegnał się ze swoim bratem Georgiem.
2021
6 stycznia: Benedykt XVI pojednał się z „kretem” afery Vatileaks, zmarłym pod koniec listopada ub.r. byłym papieskim kamerdynerem Paolo Gabriele na krótko przed jego śmiercią, co potwierdził abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz papieża-seniora.
1 marca: O całkowicie świadomej, chociaż trudnej, podjętej przed ośmiu laty decyzji o rezygnacji z kontynuowania Posługi Piotrowej i pełnym wsparciu dla Papieża Franciszka powiedział w wywiadzie dla największego włoskiego dziennika "Corriere della sera" Benedykt XVI. "Nie ma dwóch papieży -jest tylko jeden, zasiadający dziś na Stolicy Piotrowej" - podkreślił.
1 kwietnia: Z wielką radością przyjął ogłoszenie przez papieża Franciszka Roku św. Józefa. W rozmowie z niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost” 93-letni papież senior nawiązał do postaci swojego patrona w Nowym Testamencie.
29 czerwca: Benedykt XVI obchodził 70 rocznicę święceń kapłańskich. "Dziękuję Tobie, Benedykcie, drogi Ojcze i Bracie. Dziękuję za twoje wiarygodne świadectwo. Dziękuję za twoje spojrzenie, które nieustannie kieruje się ku perspektywie Boga" - powiedział Franciszek podczas modlitwy "Anioł Pański" w Watykanie. Tego dnia podczas Mszy św. w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, w którym mieszka papież senior, zaśpiewali mu byli chórzyści jego brata ks. Georga Ratzingera.
27 lipca: O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”. Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznaczył w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdził.
16 września: „Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdził papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawartym w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukazał się we włoskich księgarniach.
2 października: Benedykt XVI złożył kondolencje po śmierci austriackiego zakonnika i historyka Kościoła o. Gerharda Winklera OCist. "Wiadomość o śmierci o. Winklera głęboko mnie dotknęła" - napisał papież w liście do opata Reinholda Dessla, opublikowanym przez cysterskie opactwo Wilhering w Górnej Austrii. "Spośród wszystkich kolegów i przyjaciół był mi najbliższy. Jego pogoda ducha i głęboka wiara zawsze mnie ujmowały. Teraz przybył w zaświaty, gdzie jestem pewien, że wielu przyjaciół już na niego czekało. Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę" - napisał papież senior.
13 listopada: Benedykt XVI przyjął w klasztorze Mater Ecclesiae cztery osobistości, które zostały uhonorowane przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera. Byli to: prof. Jean-Luc Marion i prof. Tracey Rowland, którzy otrzymali Nagrodę za rok 2020 roku, oraz prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz i prof. Ludger Schwienhorst-Schönberger, którzy otrzymali ją za rok 2021 roku.
2022
20 stycznia: W Monachium przedstawiono oczekiwany z napięciem raport dotyczący błędów w postępowaniu kard. Reinharda Marxa oraz jego poprzedników na czele archidiecezji Monachium i Fryzyngi: kard. Josepha Ratzingera, kard. Friedricha Wettera oraz innych osób odpowiedzialnych wobec sprawców wykorzystywania seksualnego.
8 lutego: Przy opracowaniu stanowiska doszło do przeoczenia dotyczącego mojej obecności na spotkaniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 roku. Błąd ten, który niestety wystąpił, nie był zamierzony i mam nadzieję, że można go wybaczyć” – zaznaczył Benedykt XVI w osobistym liście dotyczącym raportu na temat nadużyć seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi ogłoszonego 20 stycznia br. „Byłem głęboko wstrząśnięty tym, że przeoczenie zostało wykorzystane do podważenia mojej prawdomówności, a nawet do przedstawienia mnie jako kłamcy” – napisał Benedykt XVI i podkreślił: „Tym bardziej poruszyły mnie liczne wyrazy zaufania, serdeczne świadectwa i wzruszające listy wsparcia, które otrzymałem od bardzo wielu osób”. Szczególnie podziękował papieżowi Franciszkowi za wyrażone osobiście zaufanie, wsparcie i modlitwy.
25 marca: Papież senior Benedykt XVI dołączył do papieża Franciszka i wszystkich biskupów świata w akcie poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi .
13 kwietnia: Papież Franciszek odwiedził w klasztorze Mater Ecclesiae papieża-seniora Benedykta XVI z okazji 95. urodzin.
16 kwietnia: W Wielką Sobotę papież senior Benedykt XVI obchodził 95. rocznicę urodzin. Poza liturgią nie odbyły się żadne uroczystości, za to w tygodniu wielkanocnym, delegacje oraz pojedyncze osoby składały gratulacje. Także kilka tysięcy życzeń i listów gratulacyjnych przekazano za pośrednictwem specjalnej strony internetowej: www.benedictusXVI.org/gratulation.
1 maja: „Tylko dzięki wspólnej konsekwentnej postawie władz państwowych, społeczeństwa i Kościołów oraz osobistemu zaangażowaniu tysięcy kobiet i mężczyzn możemy zapobiec katastrofie humanitarnej i ulżyć cierpieniom ludzi” – powiedział papież-senior Benedykt XVI na temat konsekwencji wojny na Ukrainie podczas spotkania z ministrem spraw wewnętrznych Bawarii, Joachimem Herrmannem, który w imieniu wszystkich mieszkańców Bawarii przekazał papieżowi seniorowi życzenia z okazji 95 urodzin.
7 maja: Benedykta XVI odwiedzili o. Federico Lombardi i prof. Pierlucca Azzaro, prezes i sekretarz wykonawczy Fundacji Ratzingera. Wręczyli oni papieżowi-seniorowi tom „Cooperatori della Verità” (Lev, 2022), zawierający eseje osobistości uhonorowanych Nagrodą Ratzingera w latach 2017-2021, wydany z okazji 95. urodzin.
27 sierpnia: Na na zakończenie konsystorza, papież Franciszek wraz nowymi kardynałami spotkali się z papieżem-seniorem Benedyktem XVI.
20 października: Na znaczenie II Soboru Watykańskiego dla Kościoła powszechnego wskazał uczestniczący w nim jako ekspert papież-senior Benedykt XVI. Ocenił, że sobór okazał się nie tylko sensowny, ale i konieczny. Papież-senior wystosował list podpisany 7 października 2022 r. do o. Dave'a Pivonki, rektora Uniwersytetu Franciszkańskiego w Steubenville (USA), który w dniach 20-21 października zorganizował sympozjum na temat eklezjologii papieża-seniora.
9 listopada: Z Benedyktem XVI rozmawiały dwie siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, pracujące na co dzień w Rzymie.
1 grudnia: Papież-senior Benedykt XVI przyjął w klasztorze „Mater Ecclesiae” dwie osobistości uhonorowane przez papieża Franciszka Nagrodą Ratzingera: francuskiego biblistę o. Michela Fédou, jezuitę oraz amerykańskiego prawnika pochodzenia żydowskiego prof. Josepha Weilera, którym towarzyszył prezes Fundacji Ratzingera ks. Federico Lombardi SJ.
31 grudnia: Benedykt XVI o godz. 9.34 zmarł w klasztorze "Mater ecclesiae" w Watykanie.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.