Dwa lata za "mowę nienawiści"

Posłowie PO chcą, by za tzw. mowę nienawiści dotyczącą „naturalnych lub nabytych cech osobistych” groziło więzienie.

W środę odbywa się pierwsze czytanie projektu zmiany w kodeksie karnym, która ma spowodować, że karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat ma być zagrożone znieważenie „osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań”. W ten sposób sejm miałby wpisać do kodeksu karnego zakaz tzw. mowy nienawiści a także zmienić katalog cech charakteryzujących osoby lub grupy szczególnie chronione przed nienawiścią.

I tak z Art. 256 kodeksu miałby zniknąć „różnice wyznaniowe” i „bezwyznaniowość”, w ich miejsce pojawić by się miały przynależność polityczna, społeczna, naturalne lub nabyte cechy osobiste lub przekonania. Pomysł ten krytykują prawnicy. Prof. Marian Filar krytycznie ocenia projekt. – Przepis jest tak kazuistyczny, że już dziś współczuję sędziom – powiedział „Rzeczpospolitej” prof. Marian Filar. – Zmienianie dobrego prawa tylko po to, żeby wykazać się działaniem, mija się z celem – dodał.

Na projekcie suchej nitki nie pozostawia były senator i obrońca praw człowieka, Zbigniew Romaszewski. – To jeden wielki humbug. Mnożenie przepisów nic nie daje, a stwarza dodatkowe zagrożenie dla wolności słowa – tłumaczy w rozmowie z serwisem Gosc.pl. – Nie można wszystkich problemów rozwiązać przez prawo pozytywne. Oprócz kodeksu karnego ważny jest także obyczaj, to powinno wystarczyć – mówi. I żartuje: - Jedyny sposób na ograniczenie pieniactwa to przywrócenie kodeksu Boziewicza.

Przeczytaj komentarz Stefana Sękowskiego "Dyktatura mowy miłości".

«« | « | 1 | » | »»
 • dygresja
  20.02.2013 21:47
  TO JEST CIEKAWE: "Symbole narodowe znikają ze stron resortów - alarmuje Niezależna.pl. Jak czytamy, symbole państwowe i odwołania do barw narodowych zastąpiono "nowoczesnym" logotypem." (cyt. za wp).
 • Maciej
  20.02.2013 23:47
  Kochani, Ameryka juz to przerabia. Chodzi o to, aby naszym kaplanom zamknac usta. Powiedzenie z ambony, ze homoseksualizm jest grzechem, bedzie "mowa nienawisci"
 • MacBlacker
  21.02.2013 21:28
  Rany Julek - sami siebie chcą do kicia powsadzać... no chyba że liczą na to iż prawo nie działa wstecz, więc im się uda uniknąć odpowiedzialności.
 • Tineczka
  22.02.2013 09:43
  A ja jestem za. Do tych wszystkich grup należałoby jeszcze jednak dodać obrażanie uczuć religijnych i tradycji. Wtedy wszyscy, którzy sugerują, że związki partnerskie to postęp, sugerując tym samym zacofanie tym, którzy szanują rodzinę, powinni iść siedzieć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6
  27°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  21°C Poniedziałek
  noc
  17°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »