Damy i Kawalerowie Maltańscy, Legionistki Maryjne

45 osób należących do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przybyło 13 września z pielgrzymką na Jasną Górę, natomiast pod kilkudziesięcioma sztandarami i ponad stu proporcami z wyhaftowaną łacińską dewizą „Legio Mariae" stanęło na jasnogórskim placu ponad 7,5 tysiąca osób.

45 osób należących do Związku Polskich Kawalerów Maltańskich przybyło 13 września z pielgrzymką na Jasną Górę. Damę maltańską i kilkunastu kawalerów wyróżniał czarny płaszcz z dużym, białym, ośmioramiennym krzyżem maltańskim na piersiach i medalem ozdobionym symbolem krzyża maltańskiego. Wraz z młodzieżą, należącą do Pomocy Maltańskiej, modlili się oni w kaplicy przed Cudownym Obrazem. Powstały w 1920 roku Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, jako odłam narodowy międzynarodowego Zakonu Maltańskiego kontynuuje ponad 800-letnie tradycje Zakonu na ziemiach polskich. Początki Zakonu sięgają natomiast roku 1097, kiedy to bł. Gerard założył Bractwo Szpitalnicze w Ziemi Świętej. W czasie II wojny światowej kawalerzy w Warszawie prowadzili szpital maltański, który przyjmował rannych powstańców. Obecnie do organizacji tej należy ponad 140 Polaków. Związek Kawalerów Maltańskich poprzez pomoc ubogim i chorym służy wszystkim potrzebującym. Prowadzi też różnoraką działalność, m.in. zabezpiecza pod względem medycznym pielgrzymki, procesje oraz imprezy masowe. „Związek Maltański od samego początku – i my staramy się to pielęgnować – to pomoc ludziom chorym, ludziom potrzebującym, zarówno na co dzień, jak i w różnych szpitalach i ośrodkach” – mówi Adam Leszczyński, kanclerz ZPKM. „Wszyscy jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy mają swoje rodziny, pracę zawodową – dodaje Marcin Świerad – W ramach wolnego czasu spotykamy się, modlimy i stąd wypływa nasza chęć niesienia pomocy bliźniemu. Te formy działalności są przeróżne – od najprostszych, jak przynoszenie starszej osobie do domu jedzenia czy węgla, po pomoc zorganizowaną – szpitale polowe, karetki pogotowia”.

* * *
Pod kilkudziesięcioma sztandarami i ponad stu proporcami z wyhaftowaną łacińską dewizą „Legio Mariae” stanęło na jasnogórskim placu ponad 7,5 tysiąca osób. Na jubileuszową 10. Ogólnopolską Pielgrzymkę Legionu Maryi w sobotę, 13 września członkowie stowarzyszenia przybyli wraz z bpem Romanem Marcinkowskim, krajowym opiekunem LM. Centralnej Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Piotr Libera z Katowic. Homilię do zebranych wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza. „Pielgrzymka to poczucie wielkiej wspólnoty, czas nabywania siły apostolskiej na dalsze działanie – mówi Teresa Bazylko-Boratyn, prezydent i rzecznik prasowy stowarzyszenia – W tym roku także szczególną modlitwą wstawienniczą otaczamy Ojca Świętego, który w tych dniach pielgrzymuje na Słowację”. Legion Maryi powstał 7 września 1921 roku w Dublinie. Jego zadaniem jest szerzenie kultu Matki Bożej i głoszenie Ewangelii. W Polsce stowarzyszenie liczy ponad 22 tysiące osób, w tym ponad 5,5 tysiąca członków aktywnych wykonujących konkretną pracę apostolską.
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
17°C Sobota
wieczór
13°C Niedziela
noc
9°C Niedziela
rano
16°C Niedziela
dzień
wiecej »