Daj się porwać "Trzem Żywiołom"

Pierwsza część 10. jubileuszowego Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do piątku; druga, główna część, odbędzie się 5-7 kwietnia. Krakowski festiwal będzie obfitował w pokazy filmów podróżniczych oraz spotkania z podróżnikami.

Imprezę zainauguruje wystąpienie podróżnika i jednego z odkrywców najgłębszego kanionu świata - Kanionu Colca w Peru - Piotra Chmielińskiego - powiadomił PAP jeden z organizatorów festiwalu Piotr Trybalski. Chmieliński opowie o historycznej, krakowskiej, wyprawie Canoandes'79, w wyniku której, w 1981 r., został odkryty Kanion Colca. Pokaże też zdjęcia z ekspedycji. W kolejne dni pasjonaci podróży obejrzą najciekawsze filmy nagrodzone w poprzednich edycjach festiwalu nagrodą publiczności. Widzowie zobaczą projekcje m.in.: "Free Tibet Expedition" Marka Klonowskiego, "W Drodze" Pawła Wysoczańskiego i nominowane do Oscara "Śmietnisko" Lucy Walker.

Podczas marcowej części imprezy odbędzie się też spotkanie z belgijskim podróżnikiem Louisem Philippe Loncke. Belg zasłynął samotnym przejściem Rezerwatu Przyrody Tasmania Wilderness, Pustyni Simpsona w Australii, a także Islandii z północy na południe. W 2010 r. pieszo i na kajaku przemierzył Polskę - od Rysów w Tatrach do Morza Bałtyckiego.

Pierwsza część festiwalu odbędzie się w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Udział w niej jest bezpłatny. Główne obchody jubileuszu rozpoczną się 5 kwietnia. "W poprzednich latach festiwal odbywał się w Nowej Hucie. Chcieliśmy jednak, aby wyświetlane podczas festiwalu filmy widzowie oglądali na jak najlepszym ekranie. Dlatego od tego roku filmy będą wyświetlane w kinie Kijów. Centrum" - powiedział PAP Trybalski.

Mieszkańcy Krakowa i turyści będą mieli okazję obejrzeć dwie polskie premiery filmowe - 5 kwietnia "Z kanapy na kanapę" w reż. Aleksandry Liss - dokument o fenomenie couchsurfingu; a 6 kwietnia "Śladami Marco Polo" w reż. Denisa Belliveau - o wyprawie artysty i fotografa ślubnego, którzy postanowili przemierzyć trasę wyznaczoną przez legendarnego podróżnika. Widzowie zobaczą też ukazujący najpiękniejsze zakątki świata dokument "Samsara" Rona Fricke'a. Podczas kwietniowej imprezy nie zabraknie warsztatów edukacyjnych. W ramach Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, uczestnicy festiwalu dowiedzą się m.in.: jak kręcić filmy w podróży, dobrze zorganizować wyprawę rowerową i zwiedzać odległe zakątki świata z dziećmi.

Kwietniowej części festiwalu będzie towarzyszył konkurs. Publiczność wybierze w nim najlepszy spośród prezentowanych na festiwalu filmów i przyzna mu nagrodę Czwartego Żywiołu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
9°C Sobota
noc
wiecej »