Biuro Prasowe KEP wydało oświadczenie, w którym wyraża zdziwienie i
zaskoczenie stanowiskiem części Senatorów RP w sprawie opłacania składek na
ubezpieczenie zdrowotne przez osoby duchowne. [**Porozmawiaj tym na
FORUM![][1]**][2]
[1]: zdjecia/zdjecia/wprzod.gif
[2]: http://forum.wiara.pl
Oświadczenie Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski
W dniu 12 sierpnia br. Senat RP przegłosował poprawki do ustawy z dn. 30 lipca br. O świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Wśród nich znalazła się m. in. poprawka, zgodnie z którą – jak czytamy – „składki na ubezpieczenie zdrowotne duchownych, alumnów wyższych seminariów duchownych i teologicznych, postulantów, nowicjuszy i juniorystów, oraz ich odpowiedników (…)”, opłacane dotąd ze środków Funduszu Kościelnego mają być wpłacane przez samych ubezpieczonych.
Biuro Prasowe KEP wyraża zdziwienie i zaskoczenie stanowiskiem części Senatorów RP w ww. sprawie. Należy przypomnieć, że ubezpieczenie duchownych w Polsce, po latach dyskryminacji, stało się możliwe od 1989 roku na mocy uchwalonej wtedy ustawy O ubezpieczeniu społecznym duchownych. Do tego czasu duchowni byli pozbawieni możliwości ubezpieczenia i tym samym nie byli objęci systemem opieki zdrowotnej.
Finansowanie przez Fundusz Kościelny składki, o której mowa nie było i nie jest przywilejem, ale formą rekompensaty za bezprawne zagarnięcie przez Państwo dóbr kościelnych po II wojnie światowej; przez 40 lat były one eksploatowane wyłącznie przez władze PRL. Nie można też zapomnieć o utraconych dobrach materialnych przez Kościół rzymskokatolicki i inne Kościoły oraz związki wyznaniowe w wyniku zmian granic Polski po II wojnie światowej i wynikających z tego konsekwencjach.
Należy przypomnieć, że Fundusz Kościelny opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne duchownym wszystkich Kościołów – nie tylko rzymskokatolickiego - i innych związków wyznaniowych w Polsce, którzy nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że większość duchownych opłacała i opłaca składkę zdrowotną z własnych środków.
Strona kościelna pragnie podkreślić, że ta złożona problematyka wchodzi w szeroki zakres spraw związanych z uregulowaniem statusu materialnego Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce i powinna stać się przedmiotem dialogu między Konferencją Episkopatu i Rządem. Niestety, jak dotąd z różnych przyczyn nie doczekała się ona rzetelnej dyskusji w kompetentnych gremiach np. w Komisji Wspólnej Episkopat – Rząd czy Komisji Konkordatowej. Skutkuje to tym, że co jakiś czas staje się ona przedmiotem doraźnej gry politycznej, co nie przyczynia się do wypracowania właściwego i zadowalającego rozwiązania. Merytoryczna dyskusja na ten temat pozwoliłaby także uniknąć kuriozalnych sformułowań, które znajdujemy w poprawce senackiej.
Ks. Józef Kloch
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 12.08.2004 r.
Jak podała KAI rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch podkreślił, że większość księży opłaca składki z własnych pieniędzy.
- Nie jest prawdą, że Fundusz płaci za wielką armię ludzi - stwierdził ks. Kloch szacując, że z Funduszu Kościelnego opłacane są składki około 10 tys. osób, nie tylko księży, lecz również sióstr i braci zakonnych, alumnów seminariów, postulantów i nowicjuszy zakonnych. Ks. Kloch podał, że w Polsce osób duchownych (w szerokim tego słowa rozumieniu - ściśle rzecz biorąc zgodnie z prawem kościelnym osobami duchownymi są tylko ci, którzy przyjęli święcenia duchowne) jest około 60 tys.
Porozmawiaj tym na FORUM
«« | « |
1
| » | »»