Życie zawsze jest dobrem

Kara śmierci może być tak samo grzechem przeciwko ludzkiemu życiu, jak zabójstwo czy terroryzm - uważa Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim.

W oświadczeniu członkowie Rady apelują do społeczeństwa o "otoczenie szczególna opieką osób, które ulegają pokusom samobójstwa". Zabierając głos w sprawie najwyższego wymiaru kary, Rada Społeczna przypomina za Katechizmem Kościoła Katolickiego, że "tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem", ale jednocześnie "jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed napastnikiem, władza powinna ograniczyć się do tych środków". "Wynika stąd postulat jak najbardziej ograniczonego stosowania kary śmierci bądź też jej całkowitego zniesienia" - piszą członkowie Rady. Podkreślają zarazem, że "nakaz: «nie zabijaj» powinien być brany pod uwagę w kontekście pokus części współczesnych społeczeństw dążących do utrzymania bądź przywrócenia kary śmierci". Zdaniem sygnatariuszy dokumentu, troska o życie nakazuje także "otoczenie szczególną opieką osób, które ulegają pokusom samobójstwa". "Należy otaczać je nie tylko opieką medyczną, lecz także serdeczną bliskością pełną zrozumienia ich problemów. Trzeba pomagać im w zrozumieniu, że jesteśmy zarządcami, a nie właścicielami życia" - głosi dokument. Członkowie Rady Społecznej zaznaczają, że chociaż "targnięcie się na własne życie jest ciężkim przewinieniem", to zarazem wobec samobójców "mogą zaistnieć czynniki zmniejszające stopień winy", gdyż "na pokusę samobójstwa narażone są zwłaszcza osoby cierpiące na depresję". "Choroba ta - będąca jednym z zagrożeń cywilizacyjnych - stanowi nie tylko istotne wyzwanie dla świata medycznego, ale także dla całego społeczeństwa, które zobowiązane jest wspierać chorych, zwłaszcza w przypadkach choroby, które mają podłoże sytuacyjne. Szczególnie dotyczy to osób młodych, które utraciły sens, cel i wartość życia" - głosi oświadczenie. W swoim dokumencie członkowie Rady Społecznej wymieniają też inne grzechy przeciwko życiu: zabójstwo, aborcję, eutanazję, terroryzm, a także handel bronią, klęski głodu, nieprzestrzeganie przepisów drogowych, brak odpowiednich zabezpieczeń przy wykonywaniu pracy oraz nieodpowiedzialne uprawianie sportów ekstremalnych i "epatowanie przemocą" w środkach społecznego przekazu. W powołanej dwa lata temu przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Radzie Społecznej zasiada kilkunastu poznańskich naukowców, prawników i lekarzy. Zajmują oni stanowiska w najważniejszych kwestiach społecznych. Rada wydała do tej pory oświadczenia dotyczące m.in. wejścia Polski do Unii Europejskiej, problemom edukacji, a także etyki życia publicznego, obrony życia nienarodzonych i eutanazji. Przewodniczącym Rady jest prof. Bohdan Gruchman. Podajemy cały tekst oświadczenia:

Oświadczenie Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim w kwestii śmierci nienaturalnej

Życie zawsze jest dobrem (Jan Paweł II, Encyklika Evangelium vitae, 34). Troska o życie i chronienie go jest podstawowym zadaniem społeczeństw każdego czasu a także szczególnym wyzwaniem współczesności.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
9°C Niedziela
noc
8°C Niedziela
rano
19°C Niedziela
dzień
20°C Niedziela
wieczór
wiecej »