Znajduje się tu kopia figurki Matki Bożej z Lujan
Wiadomość o wyborze na papieża kard. Jorge Mario Bergoglio szczególnie ucieszyła wiernych i duchowieństwo z parafii Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W tutejszym kościele parafialnym od 1987 r. znajduje się kopia figurki Matki Bożej z Lujan, narodowego sanktuarium Argentyny.
„Gdy dotarła do nas radosna wiadomość z Watykanu, natychmiast uderzyliśmy w dzwony” - powiedział KAI ks. prałat Edward Nowakowski, proboszcz parafii. Stało się to podczas Mszy św. o uzdrowienie.
Zaraz po wyborze Następcy św. Piotra, ks. proboszcz odprawił Mszę św. w intencji papieża Franciszka. Do dzisiaj parafianie modlą się nieustannie za papieża rodem z Argentyny, z którym to krajem ursynowska parafia utrzymuje ożywione kontakty.
Ks. prałat Nowakowski zna obecnego Ojca Świętego, bowiem przed dwoma laty gościł u niego wraz z kard. Kazimierzem Nyczem w Buenos Aires. Ursynowski proboszcz do dzisiaj pozostaje pod wrażeniem skromności i prostoty papieża, który jako arcybiskup ogromnej metropolii mieszkał w skromnym mieszkaniu w budynku kurialnym.
„Moim marzeniem jest, aby papież Franciszek, gdy przyjedzie do Polski, nawiedził figurę Matki Bożej z Lujan w naszym kościele” – mówi ks. prałat Nowakowski.
Figura ta znalazła się w parafii Ofiarowania Pańskiego za sprawą prymasa Józefa Glempa, który podczas swojej wizyty w Argentynie w 1983 r. otrzymał ją w Lujan od miejscowej Polonii. Obiecał rodakom, iż przekaże ją jednemu z budujących się w Warszawie kościołów.
Wybór padł na parafię Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie.
29 listopada 1987 roku ks. Prymas poświęcał tymczasową kaplicę parafialną i podarował parafii figurę Madonny z Lujan. Tu Matka Boża odbierała swój kult, najpierw umieszczona w ołtarzu głównym, następnie przeniesiono ją do ołtarza bocznego.
Podczas spotkania kard. Glempa 4 lutego 1999 r. z ambasadorem Argentyny Norberto Auge i działaczem polonijnym Ryszardem Bartosińskim zapadła decyzja o utworzeniu w kościele Ofiarowania Pańskiego kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej z Lujan.
Podczas liturgii odprawionej w języku polskim i hiszpańskim, 25 czerwca 2000 r., odbyła się uroczystość intronizacji figury patronki Argentyny. Na uroczystość przylecieli do Warszawy przedstawiciele argentyńskiego duchowieństwa, ofiarodawca figury z rodziną, minister spraw zagranicznych Argentyny, były prezydent tego kraju Raul Alfonsin oraz polscy misjonarze pracujący w Ameryce Południowej. Wzięli w niej udział również ambasador Argentyny w Polsce Norberto Auge oraz ambasadorzy Kolumbii i Urugwaju. Stronę polską reprezentowała marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i prof. Andrzej Stelmachowski, przewodniczący Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także władze Ursynowa.
Figurę procesjonalnie przeniosły córki argentyńskiego fundatora Ricardo Fernandeza Nuneza, któremu parafia zawdzięcza także witraże, mozaiki i ołtarz w kaplicy.
16 września 2001 r. odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej z Lujan oraz nadanie Jej imienia kaplicy, gdzie statuę umieszczono. Uroczystości przewodniczyli: kard. Józef Glemp, Prymas Polski oraz abp Ruben Hector di Monte, metropolita Mercedes – Lujan, który dokonał obrzędu włożenia na głowę Matki Bożej ufundowanej przez siebie korony.
2 lutego 2007 r., podczas odpustu parafialnego, nałożona została na figurę Matki Bożej z Lujan bursztynowa sukienka. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus. Sukienkę wykonano z biżuterii i bursztynu ofiarowanego przez parafian.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.