W środę, 10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy smoleńskiej. Państwowe obchody rocznicy odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie; przedstawiciele rządu i prezydenta udają się też na uroczystości w Katyniu i Smoleńsku.
Z kolei społeczne obchody organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość i Kluby Gazety Polskiej.
Państwowe uroczystości związane z katastrofą smoleńską organizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 13 w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. W świątyni zostanie odprawiona msza św. z udziałem kard. Kazimierza Nycza; w uroczystościach ma wziąć udział minister kultury Bogdan Zdrojewski.
W Centrum Opatrzności Bożej zaplanowano także poświęcenie fragmentu pomnika, który w przyszłości ma stanąć w Smoleńsku. Na pomniku w formie wysokiego i długiego muru znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
O godz. 8.25 rozpoczną się uroczystości pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wezmą w nich udział rodziny ofiar oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Modlitwę poprowadzi biskup polowy WP Józef Guzdek.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Powązkach, złoży przed wyjazdem z wizytą do Nigerii. "Myślę, że to będzie 5-6 rano" - powiedział premier.
Na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku rząd będą reprezentować szef KPRM Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i minister obrony Tomasz Siemoniak. Prezydenta reprezentować będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej.
W Katyniu i Smoleńsku w ramach obchodów odprawione zostaną msze święte, zaplanowano także złożenie wieńców w asyście wojskowej oraz zapalanie zniczy, także w pobliżu pasa startowego na lotnisku pod Smoleńskiem. W obchodach mają wziąć udział także sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Krzysztof Kunert, przedstawiciel prezydium Sejmu oraz ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski.
Prezydent Bronisław Komorowski ma wziąć udział w mszy świętej, która zostanie odprawiona przed południem w kaplicy Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Do uczestnictwa w nabożeństwie zaproszone zostały rodzin osób, które zginęły w smoleńskiej katastrofie i były związane z prezydencką kancelarią.
Przedstawiciele kancelarii mają też złożyć kwiaty pod tablicą na Krakowskim Przedmieściu, a także w innych miejscach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej.
Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej w Sejmie rozpoczną się o godz. 7.15 mszą św. w sejmowej kaplicy. Potem parlamentarzyści mają złożyć kwiaty przed dwiema tablicami; jedna z nich upamiętnia 18 parlamentarzystów - ofiary katastrofy smoleńskiej, druga - byłego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, który także zginął w Smoleńsku.
Społeczne obchody organizują m.in. Prawo i Sprawiedliwość, Kluby Gazety Polskiej, stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego. Od godz. 6 do 22 nieprzejezdny będzie fragment Krakowskiego Przedmieścia przed Pałacem Prezydenckim; ruch będzie kierowany objazdem. Organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób.
Szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński poinformował PAP, że jak co miesiąc o godz. 8 politycy PiS będą uczestniczyć w mszy w kościele seminaryjnym, po nabożeństwie złożą wieńce przed Pałacem Prezydenckim. Następnie odbędzie się apel poległych.
Później na Cmentarzu Powązkowskim, Cmentarzu Bródnowskim i w Świątyni Opatrzności Bożej szef PiS Jarosław Kaczyński i politycy tej partii odwiedzą mogiły osób, które zginęły w katastrofie.
O godz. 14 w Sejmie zaplanowane jest posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, który podsumuje dotychczasowe prace. Weźmie w nim udział prezes PiS. Obrady będą transmitowane na telebimach przed Pałacem Prezydenckim.
Naprzeciwko Pałacu Prezydenckiego przez cały dzień będzie ustawiona scena, na której mają przemawiać politycy PiS, członkowie rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz mają odbywać się występy artystyczne. Na telebimach będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie.
Około 15 na Krakowskim Przedmieściu przewidziany jest koncert "Tryptyk smoleński". Po nim około 16.30. głos ma zabrać Jarosław Kaczyński. O godz. 18.30 w katedrze św. Jana odbędzie się koncert kompozytora Michała Lorenca. O 19 w katedrze rozpocznie się msza św. Po niej zaplanowano przemarsz przed siedzibę prezydenta. Tu ponownie głos zabierze Kaczyński.
Ok. 21.30 Kluby GP zamierzają przejść spod Pałacu Prezydenckiego pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zorganizują pikietę.
Dzień wcześniej, 9 kwietnia, przed ambasadą Rosji odbędzie protest Klubów GP.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości w lesie katyńskim.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.