"Chcemy zebrać, razem w jednym miejscu, tych wszystkich, którzy czują się wychowankami Jana Pawła II, którzy są Jemu wdzięczni za Jego nauczanie. Nadszedł czas egzaminu dojrzałości!" - podkreśla Janusz Karc, prezes Oficyny JP2, współorganizator spotkania.
Studium na trawie
Podczas pierwszej części (popołudniowej) organizatorzy przewidzieli spotkania w grupach. Dyskusję o rodzinie, kulturze, mediach, nauce społecznej, pracy, etyce w biznesie moderować będą znani intelektualiści Wybrzeża. Fundamenty do dyskusji nt. "Cywilizacji miłości" przygotuje ks. prof. Paweł Bortkiewicz (TChr.) z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Ta noc czuwania będzie wyjątkowa, nie tylko przez swoja formę, ale także przez fakt powrotu myślami do czasów tworzenia się solidarności i wartości, które tam były wypracowywane. Efektem pracy w grupach, ma być wypromowanie 21 wyzwań. Ostatecznie zostaną one zapisane na tablicach. "Ma to być pewien symbol, nawiązujący do 21 postulatów solidarnościowych. Nasze postulaty umieścimy na " - mówią organizatorzy.
Jeśli komuś wydaje się, że podczas spotkania zabraknie muzyki jest w błędzie. Obecność Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis", czy zespołu ewangelizacyjnego przygotowanego przez Stowarzyszenie Nowej Ewangelizacji "Jezus żyje" zapewnia najwyższy poziom. Spotkanie poprowadzi m.in. Janek Pospieszalski z TVP.
Andrzej Urbański, Gość Niedzielny (współorganizator spotkania):
Organizatorzy Spotkania Pokolenia JPII na Westerplatte zapraszają 11 czerwca wszystkich, którzy czują się wdzięczni Ojcu Świętemu za jego wsparcie, pontyfikat i osobę. Zaproszenie skierowane jest do każdego, kto chce podjąć wyzwanie odczytania testamentu papieskiego nauczania. Wszystkich, którzy poszukują i mają odwagę zadawać trudne pytania. Chcą także znaleźć na nie odpowiedź. Na Westerplatte będziemy wspólnie zastanawiać się nad kontynuacją tego ogromnego dziedzictwa w naszym życiu.
Tablica 21 Wyzwań
Nasze refleksje zapiszemy na "Tablicy 21 Wyzwań". Pomogą nam w tym przedsięwzięciu znani intelektualiści Wybrzeża i nie tylko. W grupach, na trawie, podejmiemy dyskusje o rodzinie, kulturze, mediach, nauce społecznej, pracy, etyce w biznesie. Fundamenty do dyskusji nt. Cywilizacji miłości przygotował ks. prof. Paweł Bortkiewicz (TChr.) z Uniwersytetu w Poznaniu. Wspólne modlitewne czuwanie, nabożeństwa, apel, świadectwa, dyskusje i refleksje wokół wartości, to tak naprawdę pretekst do wejścia w głębie, w treść nauczania, które pozostawił nam Papież - Polak.
Świadectwa
Podczas spotkania oprócz dyskusji będzie można wysłuchać świadectw o Wielkim Nauczycielu wyjątkowych osób z Wybrzeża, Polski i zza granicy. Zaśpiewamy Nieszpory i Jutrznię o wschodzie słońca. Wysłuchamy Mszy Kreolskiej w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego "Schola Cantorum Gedanensis" pod dyr. Jana Łukaszewskiego. Nad stroną muzyczną całego przedsięwzięcia czuwać będzie Diakonia Muzyczna Gdańskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Kilkudziesięcioosobowy zespół tworzyć będą muzycy z całego Trójmiasta. Poprowadzi ich Bernadeta Wujtewicz. Spotkanie zakończy się ok. 9 rano 12 czerwca Mszą św. ze specjalnym błogosławieństwem.
Więcej na następnej stronie
Dziś kiedy zamknięty został pontyfikat wielkiego Papieża musimy z serdeczną uwaga powrócić do ogromnego dziedzictwa jakie zostawił. Nie zawsze słuchaliśmy Go dość pilnie, przeżywaliśmy często bardziej Jego obecność niż słowa, nie zatrzymując umysłów i serc na głębi Jego ewangelicznego przesłania. Jeszcze za życia Papieża dedykowaliśmy Janowi Pawłowi II liczne ulice, szkoły i instytucje, stawialiśmy Mu pomniki. Po Jego śmierci tych pobożnych inicjatyw pojawia się więcej. (...) Jeśli podobizna Papieża zdobić będzie nasze urzędy, to niech nas zachęca do szczerej troski o dobro wspólne. Zachowujmy w domach zdjęcia z Papieżem, ale patrząc na nie, starajmy się budować dobrą, chrześcijańską rodzinę. Tylko wtedy zewnętrzne znaki naszej czci wobec Niego będą uczciwe i wiarygodne." fragment listu pasterskiego Biskupów Polskich o dziedzictwie Jana Pawła II
Papieskie Promy
Przed spotkaniem (ok. 15.30) na miejsce (Westerplatte) dotrą trzy "Papieskie promy", przypominając drogę jaką w 1987 r. przebył Jan Paweł II. Statki o tej samej porze przypłyną z Gdyni, Sopotu i Gdańska. Przypłyną nimi delegaci wspólnot młodzieżowych, którzy w sposób szczególny angażują się na co dzień w życie duszpasterskie w swoich parafiach.
Spotkanie na Westerplatte poprowadzą : Jan Pospieszalski dziennikarz TVP, muzyk, a także Marcin Żebrowski (Gość Niedzielny) i Monika Gawor (Radio Plus).
INFORMACJE PRAKTYCZNE
WARUNKI: Spotkanie ma charakter całonocnego czuwania i odbywa się w plenerze pod gołym niebem nad morzem, stąd uczestnicy są proszeni o zabranie ciepłej i odzieży, przeciwdeszczowych kurtek, kocy lub czegoś do siedzenia i suchego prowiantu. Nie zabraknie natomiast ciepłych napojów.
DOJAZD: Na wyspę będzie można dostać się głównie drogą lądową i morską (Promem z Nowego Portu). Przed spotkaniem na miejsce dotrą trzy "Papieskie promy", przypominając drogę jaką w 1987 r. przebył Jan Paweł II. Statki o tej samej porze przypłyną na Westerplatte z Gdyni, Sopotu i Gdańska.
SPOTKANIA W GRUPACH POPROWADZĄ:
Fundamenty i zasady cywilizacji miłości
Ks. Prof. Paweł Bortkiewicz , ur. 1958, chrystusowiec, prof. teologii moralnej, etyk, autor książek i artykułów z zakresu bioetyki i myśli Jana Pawła II, dziekan Wydziału Teologicznego UAM, mieszka w Poznaniu.
Więcej na następnej stronie
Stajemy na Westerplatte, aby budować cywilizację miłości, aby bronić cywilizacji miłości. Stajemy tu jako pokolenie Jana Pawła II. Co znaczy "pokolenie Jana Pawła II"? - to znaczy, że jesteśmy ludźmi, którzy znaczną część swego życia, w wielu wypadkach całe dotychczasowe życie oglądali Kościół, człowieka, wędrowali do Chrystusa, zawierzali Maryi - z pomocą tego człowieka. Jesteśmy ludźmi, którzy zostali zrodzeni do wiary Kościoła XXI wieku przez Jana Pawła II. Jesteśmy ludźmi, którzy otrzymali ogromne dziedzictwo - dar i wezwanie. W 1979 r. Jan Paweł II wołał na polskiej ziemi w Krakowie (.) To, że mamy być mocni w podejmowaniu dialogu ze światem i człowiekiem na naszym etapie dziejów - znaczy, że musimy od siebie wymagać. Tak nam mówił. Musimy od siebie wymagać, nawet jeśli to wymaganie będzie połączone ze zmaganiem - pozornie beznadziejnym, pozornie skazanym na klęskę (choćby przez niepopularność, odrzucenie, zarzuty "niedziejszości") - jak pozornie beznadziejnym było zmaganie tu . na Westerplatte. Kiedy w 1987 r. Jan Paweł II tutaj stanął komentował w swoim przemówieniu słowa ewangelicznej perykopy - opowiadania o spotkaniu Chrystusa z bogatym młodzieńcem. Ten sam tekst posłużył Janowi Pawłowi Wielkiemu do podstawy jego medytacji Listu do Młodzieży.
Pomorska Tożsamość
Arkadiusz Rybicki - historyk, polityk, radny miasta Gdańska, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999-2001), dyrektor kreatywny Agencji Filmowej Profilm (1993-1999), Szef Zespołu Obsługi Politycznej Prezydenta RP w randze ministra (1991), szef agencji prasowej BIPS (1981). Założyciel Ruchu Młodej Polski (1979), Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego . Redaktor 2 cz. autobiografii Lecha Wałęsy Les chemins de la democratie (Nathan, Paris 1991), autor trzech książek historycznych oraz scenariuszy kilku filmów dokumentalnych m.in. Non possumus - Kościół wobec komunistycznej władzy 1944-1989 .W 2001 wyróżniony przez Prezydenta Francji Jacquesa Chiraca Narodowym Orderem Zasługi
W czasie strajku sierpniowego 1980 namalował wraz z Maciejem Grzywaczewskmi "Tablice z 21 postulatami". W 2003 zostały one wpisane na listę najważniejszych dokumentów ludzkości UNESCO.
Kim jest mieszkaniec Pomorza, jaka jest jego tożsamość, co wniesie do zjednoczonej Europy? Na te pytania musimy znać odpowiedź. Jeśli potrafimy pokazać własną, ciekawą tożsamość kulturową, staniemy się atrakcyjnym regionem turystycznym. Poziom tożsamości kulturowej będzie istotnie wpływał na naszą siłę przebicia i miejsce w Europie. Pytanie o tożsamość, jest pytaniem podstawowym. Każdy z nas zapewne osobno dochodził do swojej, pomorskiej tożsamości i inaczej ją postrzega. Spróbujmy jednak zidentyfikować najważniejsze jej składniki .
Wierni świeccy - ich rola w Kościele i w świecie
dr Grzegorz Grochowski - Adiunkt Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, wykładowca katechetyki w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Prowadzi kursy, warsztaty i szkolenia teoretyczno-praktyczne dla nauczycieli i studentów, organizowane we współpracy z placówkami oświatowymi i kościelnymi na terenie Polski. Dyrektor Ośrodka Permanentnej Edukacji Nauczycieli OPEN - Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Gdańsku.
Nauczanie Jana Pawła II przypomina o godności i tożsamości laikatu, a także o jego specyficznych zadaniach zarówno wobec Kościoła jak i świata. Na ile znana nam jest propozycja, jaką ma dla "zwyczajnych katolików" Ojciec Święty? Czy czujemy się osobiście zaproszeni przez Chrystusa do "pracy w Jego winnicy"? Czy angażując się w nasze "ziemskie sprawy" (rodzina, praca, kultura, społeczeństwo) czynimy to jako wierni świeccy - świadomi własnej chrześcijańskiej tożsamości członkowie Ludu Bożego? Czy z kolei biorąc udział w życiu Kościoła pamiętamy o naszym specyficznie świeckim powołaniu i charakterze? W jaki konkretny sposób możemy realizować Chrystusowe zaproszenie do pracy w Jego winnicy? Na te i inne pytania warto rozmawiać, aby pozostawione przez Jana Pawła II orędzie do chrześcijan świeckich wcieliło się w rzeczywistość Kościoła i świata XXI-go wieku.
Więcej na następnej stronie
Solidarność - opcja na rzecz ubogich
Wojciech Zięba , ur. 1955, muzyk, współzałożyciel zespołu Cappella Gedanensis, założyciel gdańskiego ośrodka Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI (1978). Inicjator programu pomocy dla sierot wojennych w Rwandzie i krajach sąsiednich, Adopcja Serca (1995). Inicjator i koordynator polskiej części Światowej Kampanii Jubileusz 2000, mającej na celu uzyskanie oddłużenia krajów Trzeciego Świata (1998-2001), do czego z okazji Wielkiego Jubileuszu wzywał Papież Jan Paweł II. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My" (2004).
Gdańsk, Polska uczyniły słowo "solidarność" sławnym w całym świecie. Słowo to ma swoje miejsce w nauce Kościoła, a jego sens w szczególny sposób pogłębił Jan Paweł II.
Co to słowo dla nas znaczy? Do czego nas wzywa? Jakie budzi tęsknoty i pragnienia? Czy często powtarzane nie traci swojej głębi? W jakich sytuacjach istnieje największa potrzeba solidarności? Jak możemy realizować solidarność w życiu osobistym, społecznym, zawodowym, politycznym - w wymiarze lokalnym i globalnym? Co ja osobiście mogę zrobić, by być "solidarnym"?
Dobra materialne w rękach chrześcijanina
Henryk Antoni Ćwikliński , profesor UG, Kierownik Katedry Polityki Gospodarczej Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. W latach 1996 - 2002 Prodziekan Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Członek i współzałożyciel Towarzystwa Ekonomistów Polskich, członek Regional Studies Association - sekcja polska oraz Europejskiej Ligii Współpracy Gospodarczej.
Władysława Kiwak - doktor ekonomii; pracownik Katedry Mikroekonomii Uniwersytetu Gdańskiego; wykładowca: historii myśli ekonomicznej, historii idei, etyki biznesu.
U podstaw naturalnego bytowania człowieka na ziemi leży praca. Ma ona dostarczać mu środków niezbędnych do życia. Praca bowiem i dochód z niej płynący, a nie zasiłek czy darowizna, jest punktem wyjścia i warunkiem istnienia oraz zaspokajania różnorodnych potrzeb człowieka. Na pracę człowiek jest skazany. - Czy zatem praca jest przekleństwem czy szansą człowieka? - Czy w uganianiu za dobrami ziemskimi ma on nie wykraczać poza miarę tego, co istotne dla życia? - Oto pytania, które człowiek powinien sobie zadać, i na które sam sobie musi odpowiedzieć.
Rodzina w centrum czy na marginesie?
Antoni Szymański, socjolog, były poseł na Sejm, wice-przewodniczący Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Pośród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem droga szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek.
(List do Rodzin, Jana Pawła II )
Więcej na następnej stronie
Warto rozmawiać o tym, jak widzimy tę podstawową wspólnotę na naszej drodze życia. Badania społeczne pokazują, że szczęśliwa rodzina sytuowana jest wśród najcenniejszych wartości.
Warto rozmawiać o naszych nadziejach związanych z rodziną i o jej współczesnych problemach: kryzysie trwałości, skomplikowanych trudnościach wychowawczych, zmniejszaniu liczby dzieci, niezrozumieniu i marginalizowaniu jej przez część kultury masowej czy państwo, mające przecież obowiązek prowadzenia polityki społecznej sprzyjającej rodzinie.
Sprawiedliwość i miłosierdzie
Aleksander Kołodziejczyk , ojciec i mąż, profesor, wykładowca na Wydziale Chemicznym i rektor Politechniki Gdańskiej (1980-2002), przewodniczący Rady Rektorów Pomorza (1996-2002), Wiceprzewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Technicznych (1997-1999), autor 280 prac i artykułów.
Czy sprawiedliwość może być dobrem powszechnym? Chociaż odpowiedź na TAK wydaje się oczywista, to realizacja tego postulatu jest trudna, bowiem sprawiedliwość jest pojęciem wieloznacznym. Sprawiedliwość to nie tylko kwestia zbrodni i kary, to również właściwy podział dóbr, dostęp do wiedzy, pomocy medycznej, uczciwa zapłata za najemną pracę, to także prawidłowa ocena osoby i jej osiągnięć. W systemach politycznych, które się ukształtowały pod religii wpływem chrześcijańskiej, znaczny udział w funkcjonowaniu sprawiedliwości odgrywa miłosierdzie.
Prawo łaski , czyli miłosierdzia posiada prezydent. Również ustawodawca może zapewnić złagodzenie kary.
Gorącymi aktualnie tematami, które wymagają zajęcia stanowiska są: przywódcy komunistyczni, współpraca z PRL-owskimi służbami bezpieczeństwu, dostęp do tajnych teczek, afery w resortach sprawiedliwości i bezpieczeństwa, oszustwa polityków najwyższego szczebla, nieprawidłowości w służbie zdrowia czy w sporcie. Na jaką karę zasługują uwikłani w te sprawy i czy mogą liczyć na miłosierdzie?
Media a etyka
Adam Hlebowicz - (ur. 1962 r.) - historyk, dziennikarz, publicysta, redaktor naczelny Radia Plus w Gdańsku. W l. 1993 - 1995 ekspert do spraw mniejszości narodowych przy Komitecie Konsultacyjnym Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Ukrainy, w l. 1998 - 2002 członek Rady Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. współzałożyciel i prezes Stowarzyszenia "Sybir - Pro Memento". Autor pięciu książek i ponad 400 artykułów publikowanych w Polsce i zagranicą.
Czy media potrafią mówić prawdę? Co jest informacją subiektywną, co obiektywną? Czwarta władza - bezkarna i destrukcyjna? Czy w mediach istnieją dobre wiadomości? W społeczeństwach rządzonych demokratycznie utarło się przyjmować stwierdzenie, że czwartą władzą są media. My się tej roli mediów uczymy dopiero od 16-u lat. Uczymy się i my dziennikarze wykonujący te zadania, i nasi odbiorcy - społeczeństwo. Bo przecież:
Więcej na następnej stronie
każde medium posiada swojego właściciela, który oczekuje określonej postawy
nie wiemy, co jest obiektywną prawdą, a co jedynie wykreowanym, stworzonym sztucznie obrazem rzeczywistości
posiadając władzę (a media to bardzo groźna broń - słowo, obraz, napis) potrafią bardzo skutecznie zabić, zranić, zniesławić, opluć..., ulegają pokusie by stać się demiurgiem wydarzeń, choćby w niewielkim wymiarze.
Mimo powyższego media jednak to skarb, a pokazał nam to, udowodnił na swoim przykładzie Ojciec Święty Jan Paweł II.
POLSKI CHÓR KAMERALNY
Schola Cantorum Gedanensis
POLSKI CHÓR KAMERALNY -znany także jako Schola Cantorum Gedanensis - został założony przez Ireneusza Łukaszewskiego w 1978 roku. Aktywnie koncertując od ponad 25 lat, stał się synonimem najwyższej jakości śpiewu chóralnego. POLSKI CHÓR KAMERALNY należy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Obecnie daje rocznie około 80 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów. Zespół stawia sobie za cel nadrzędny regularną pracę na instrumentalnym, "orkiestralnym" poziomie, co, oprócz wielu innych umiejętności, wymaga całkowitego opanowania aparatu wokalnego, umożliwiając realizację wszystkich technicznych i artystycznych wymogów partytury.
Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu, składającego się z 24 zawodowych muzyków, koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi fakt, iż wielu kompozytorów światowej sławy dedykuje zespołowi swoje utwory (od lat średnio co dwa, trzy tygodnie zespół przygotowuje jedno prawykonanie). W repertuarze chóru, obok licznych prawykonań, znajdują się m.in. programy oratoryjne, a nawet opery, wykonywane we współpracy z najznakomitszymi polskimi orkiestrami filharmonicznymi oraz z tak znakomitymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus (Poznań), zespół muzyki dawnej Sans Souci (Berlin), orkiestra barokowa Batzdorfer Hofkapelle (Drezno) i Neue Düsseldorfer Hofmusik....
"Specjalizujemy się w różnorodności!" Aby nie popaść w muzyczną rutynę POLSKI CHÓR KAMERALNY chętnie bierze także udział w eksperymentach. Stąd zabawa z muzyką lekką, jazzem, chanson, śpiewem gregoriańskim, New Age... Cross-Over nie jest dla nich żadną nowością. W 2001 r. zespół wystąpił w pierwszym na świecie wykonywanym na żywo koncercie internetowym. Z POLSKIM CHÓREM KAMERALNYM gościnnie współpracują światowej sławy dyrygenci, wśród nich od wielu lat Uwe Gronostay i Eric Ericson. W 2005/06 roku z chórem pracować będą m.in. Frieder Bernius i Stephen Layton.
Oprócz ponad 40 płyt CD, kaset magnetofonowych i video POLSKI CHÓR KAMERALNY utrwalił dziesiątki godzin muzyki dla Polskiego Radia w Warszawie. Od 1999 r. zespół otrzymuje nominacje do nagród fonograficznych, a w 2004 r. otrzymał dwie nagrody "Fryderyk" za podwójną płytę CD z utworami H. M. Góreckiego, zarejestrowaną wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia [BeArTon]. Zespół nagrywa także dla Polskiej Telewizji (w tym komplet 68 offertoriów Giovanniego P. da Palestriny), a za granicą dla Dutch Radio, Bayerischer Rundfunk, Hessischer Rundfunk, Südwestrundfunk, Sender Freies Berlin, Westdeutscher Rundfunk oraz dla ZDF (drugiego kanału niemieckiej telewizji publicznej). W grudniu 2003 r. POLSKI CHÓR KAMERALNY był silnym polskim akcentem podczas Koncertu Bożonarodzeniowego dla EBU, nadawanego na żywo w Kanadzie i wielu krajach Europy. W październiku 2004 r. zespół brał udział w światowej premierze nagrania opery Zygfryda Wagnera "Der Heidenkönig" (płyta zostanie wydana w 2005 r. przez Marco Polo / Naxos).