Jarosław Gowin nie jest już ministrem sprawiedliwości; w poniedziałek na wniosek premiera prezydent Bronisław Komorowski formalnie odwołał go z tej funkcji, a powołał na nią Marka Biernackiego.
W zeszły poniedziałek premier Donald Tusk oświadczył, że chce dymisji Jarosława Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości, którą pełnił od jesieni 2011 r., czyli od początku rządu Tuska nowej kadencji. Tusk uzasadniał dymisję wskazując, że sytuacje, do których dochodziło w ostatnim czasie, w tym ta powstała w związku z niedawną wypowiedzią ministra o in vitro i zarodkach, pokazała, że Gowin "koncentruje swą uwagę bardziej na politycznych aspektach swej aktywności". Z kolei były minister uważa, że w ostatnim czasie poglądy obu polityków na temat m.in. szybkości zmian w Polsce były nie do pogodzenia.
Następcą Gowina w Ministerstwie Sprawiedliwości został Marek Biernacki, polityk PO z Trójmiasta. Biernacki był szefem MSWiA w rządzie Jerzego Buzka. Zasiada w Sejmie po raz czwarty. Zebrał pozytywne opinie za efekty oraz sposób prowadzenia obrad sejmowej komisji śledczej ds. wyjaśnienia okoliczności porwania i śmierci Krzysztofa Olewnika. Szefował sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, wielokrotnie był też członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.