W poniedziałkowych wydaniach wszystkie polskie gazety informują i komentują
podpisanie we Wrocławiu przez przedstawicieli episkopatów Polski i Niemiec
wspólnego oświadczenia w 40. rocznicę listu "Przebaczamy i prosimy o
przebaczenie".
Rzeczpospolita napisała:
Cierpienia Polaków i Niemców bolały jednakowo
Przebaczenie jak racja stanu
Wspólne oświadczenie w czterdziestą rocznicę historycznego orędzia podpisali w sobotę we Wrocławiu biskupi polscy i niemieccy
- Polscy biskupi, zwracając się 18 listopada 1965 roku z orędziem do biskupów niemieckich zawierającym słowa "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie", otwierali nowy rozdział w stosunkach między oboma krajami - mówił podczas uroczystości kardynał Karl Lehmann, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec. - Z perspektywy historii wydarzenia sprzed 40 lat uzyskały nowy, szerszy wymiar - mówił arcybiskup Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński.
W rocznicę orędzia arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, i kardynał Karl Lehmann podpisali wspólne oświadczenie biskupów polskich i niemieckich, którego niemiecka wersja została w ubiegłą środę przyjęta w Fuldzie. Polska wersja oświadczenia została podpisana we Wrocławiu, ponieważ głównym autorem orędzia z 1965 roku był arcybiskup Bolesław Kominek, metropolita wrocławski.
- Polscy biskupi, występując 40 lat temu, bronili polskiej racji stanu, granic na Odrze i Nysie, wyrażali uczucia milionów Polaków. Ale pamiętali też o cierpieniach Niemców, którzy musieli opuścić swoje ojczyste ziemie po wojnie przyznane Polsce. Cierpienia Polaków i Niemców bolały jednakowo - podkreślał arcybiskup Michalik.
- To, co wydarzyło się 40 lat temu, było wyjątkowe. Wspólne oświadczenie biskupów zawiera przesłanie, że przyjaźń należy tak zabezpieczyć, by żadna zła pogoda polityczna w Berlinie czy w Warszawie jej nie zepsuła - mówił Reinhard Schweppe, ambasador Niemiec w Polsce.
Arcybiskup Henryk Muszyński, wskazując współczesne problemy związane z fałszowaniem pamięci historycznej, powiedział, że bez pomocy niemieckiego Kościoła i Żydów nie da się zmienić szeroko rozpowszechnionego na świecie wyobrażenia o polskich obozach koncentracyjnych, jak bardzo często określa się hitlerowskie obozy koncentracyjne na okupowanych ziemiach polskich.
Jako na owoc orędzia wskazał pojednanie polsko-ukraińskie. - Kardynał Lubomyr Huzar (przewodniczący greckokatolickiego Episkopatu Ukrainy) zaświadczył we Wrocławiu, że list biskupów sprzed 40 lat był pomocą i inspiracją do pojednania Polaków i Ukraińców - mówił arcybiskup Muszyński.
«« | « |
1
|
2
|
3
|
»
|
»»