Przeciw brutalnemu traktowaniu duchownych i wiernych przez izraelską policję oraz jej arogancji zaprotestowało 13 zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej.
Dokument podpisali hierarchowie Kościołów prawosławnych i katolickich z łacińskim patriarchą Jerozolimy i z kustoszem Ziemi Świętej.
W proteście skierowanym do władz izraelskich patriarchowie i biskupi wyrazili zaniepokojenie licznymi aktami brutalnego traktowania duchownych, lokalnych wiernych i pielgrzymów w czasie celebracji prawosławnej Paschy, a zwłaszcza podczas wielkosobotniej liturgii Świętego Ognia. „Ten dzień radości i świętowania – napisali – zamienił się w dzień wielkiego smutku i bólu dla naszych wiernych, agresywnie potraktowanych przez izraelskich policjantów kontrolujących bramy i ulice Starego Miasta oraz wnętrze bazyliki Grobu Świętego”.
Akceptując obecność sił bezpieczeństwa w celu zapewnienia porządku podczas obchodów Świętego Ognia w bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, hierarchowie skrytykowali zachowania policji, która „pod pretekstem bezpieczeństwa i dyscypliny dopuściła się agresji wobec duchownych i pielgrzymów, uniemożliwiając im dotarcie do kościołów i klasztorów”. Dodam, że również mnie w tym dniu zablokowano dojście do siedziby Chrześcijańskiego Centrum Informacyjnego.
Hierarchowie Kościołów Jerozolimy napisali w proteście, że zastosowane środki bezpieczeństwa łamią prawa chrześcijan do modlitwy w kościołach i miejscach świętych. Potępiając zamykanie Starego Miasta sygnatariusze protestu zaapelowali do władz izraelskich o „umożliwienie pełnego dostępu do miejsc świętych” w czasie Wielkiego Tygodnia celebrowanego w Jerozolimie według dat dwóch kalendarzy religijnych: gregoriańskiego i juliańskiego.
W ubiegłym tygodniu również rząd Egiptu wystosował oficjalny protest w związku w pobiciem trzech egipskich dyplomatów i koptyjskiego księdza podczas obchodów Świętego Ognia. Wiceminister spraw zagranicznych Izraela Zeev Elkin złożył publiczne przeprosiny i zaapelował o spokój.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.