Malachitowe wrota wawelskiej katedry

Kolor malachitowy, czyli ciemnozielony, będą miały najsłynniejsze krakowskie drzwi - gotyckie wrota do katedry na Wawelu - poinformował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa SKOZK, który sfinansuje prace.

Pierwotną, pochodzącą z czasów średniowiecza, barwę odzyskają zarówno drzwi od strony południowej katedry (inwentaryzowane od 2012 r.), jak i te główne - od strony zachodniej budynku. Wrota w XIV w. ufundował król Kazimierz III Wielki. Od XVII w. miały kolor czarny.

Jak powiedział w rozmowie z PAP prof. Jan Ostrowski, konserwator zabytków Wawelu i zastępca przewodniczącego SKOZK, "czarny kolor drzwi katedralnych przyjmowano dotąd jako oczywisty. W trakcie rozpoczętych w ubiegłym roku prac konserwatorskich, odnaleziono jednak na rozmontowanych okuciach ślady trzech rodzajów farby zielonej. Najbardziej szlachetna i zapewne najstarsza warstwa była wykonana na bazie malachitu. Zieloną barwę drzwi potwierdzają XVII-wieczne źródła pisane. W sytuacji, gdy dwie niezależne metody badawcze stwierdzają to samo, postanowiono przywrócić drzwiom ich historyczną barwę".

Proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki wyraził zadowolenie z tego, że wrota odzyskają średniowieczny kolor. "Zawsze w czasie prac konserwatorskich są podejmowane badania w celu ustalenia oryginalnego wyglądu obiektu. Bardzo się cieszę, że dzięki wysiłkom konserwatorów poznaliśmy prawdziwą kolorystykę zabytku i do takiej teraz on powróci" - mówił PAP ks. prałat Sochacki.

Dwuskrzydłowe drzwi od strony południowej katedry są obecnie w pracowni konserwacji Romana Bobickiego, gdzie są odnawiane. Wrota pomaluje malarka i konserwatorka zabytków Wiesława Stefańska. "Jeśli nie będzie większych problemów, to powinny wrócić na swoje miejsce z końcem czerwca, początkiem lipca" - powiedział ks. prałat Sochacki.

Z kolei główne wrota, z charakterystycznymi monogramami (literą K) Kazimierza Wielkiego, trafią do pracowni konserwatorskiej prawdopodobnie w przyszłym roku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
27°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
17°C Sobota
dzień
14°C Sobota
wieczór
wiecej »