Francja za uznaniem bojówki Hezbollahu za terrorystów

Francja wyraziła w czwartek nadzieję, że do końca czerwca uda się uzgodnić inicjatywę w sprawie uznania przez UE zbrojnego ramienia libańskiego Hezbollahu za organizację terrorystyczną, bowiem bojówka tej partii angażuje się w krwawy konflikt w Syrii.

Władze w Paryżu były tradycyjnie ostrożne w forsowaniu sankcji wobec szyickiego Hezbollahu obawiając się, że mogłyby one zdestabilizować Liban i wystawić na niebezpieczeństwo siły pokojowe ONZ. Jednak w ostatnich tygodniach Francja deklarowała, że rozważy wszystkie opcje w tej kwestii.

Wielka Brytania oświadczyła w tym tygodniu, że chce wciągnięcia zbrojnego ramienia Hezbollahu na unijną listę organizacji terrorystycznych w związku z dowodami, świadczącymi o jego zaangażowaniu w ubiegłoroczny zamach bombowy w bułgarskim mieście Burgas, gdzie zginęło pięcioro izraelskich turystów.

Z kolei niemieccy dyplomaci w Brukseli zadeklarowali w środę, iż Berlin poprze brytyjską propozycję, która ma być przedyskutowana na początku czerwca przez specjalną unijną grupę roboczą.

Rzecznik francuskiego MSZ Philippe Laillot oświadczył w czwartek, że angażując się zbrojnie w Syrii Hezbollah złamał porozumienie, jakie zawarły między sobą libańskie partie polityczne. Takie samo stanowisko zaprezentował dzień wcześniej na końcowym posiedzeniu konferencji Przyjaciół Syrii w stolicy Jordanii Ammanie szef resortu Laurent Fabius.

"Decydując się na szeroką interwencję w Syrii Hezbollah złamał porozumienie. Wojna w Syrii nie jest wojną Libańczyków. Importowanie jej do Libanu jest niebezpieczne dla jego stabilności, o czym świadczy wzrost napięcia w tym kraju" - zaznaczył rzecznik.

Jak wskazuje agencja Reuters, francuskie poparcie może ułatwić przekonanie innych ociągających się państw UE do opowiedzenia się za propozycją i osiągnięcie niezbędnej jednomyślności 27 krajów.

Stany Zjednoczone uznały już oficjalnie Hezbollah za organizację terrorystyczną, a władze USA i Izraela chcą, by Unia Europejska postąpiła podobnie. Jednak wiele europejskich rządów obawia się, że wywołałoby to dodatkowe napięcia na Bliskim Wschodzie.

W Europie tylko Holandia uznaje Hezbollah za organizację terrorystyczną, zaś Wielka Brytania nadała taki status jego ramieniu zbrojnemu. W razie gdyby Hezbollah znalazł się na unijnej liście ugrupowań terrorystycznych, zostałby objęty zakazem transakcji finansowych z rządami państw członkowskich UE i działającymi w tych krajach firmami.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
5°C Wtorek
noc
wiecej »