W obecnym stanie prawnym dobrą metodą rozwiązywania problemów, wynikających z
faktu tajnej współpracy niektórych osób z organami bezpieczeństwa PRL, wydaje
się powoływanie przez poszczególne środowiska i grupy zawodowe komisji
społecznych - napisał Prezes IPN Janusz Kurtyka w oświadczeniu związnym z
ostatnimi ujawnieniami nazwisk domniemanych agentów SB.
Oświadczenie Prezesa IPN
W ostatnich dniach, w środkach masowego przekazu, pojawiły się nazwiska osób oskarżanych o współpracę z komunistycznymi służbami specjalnymi.
Osoby, które uzyskały wgląd w dokumenty IPN jako pokrzywdzeni lub też do celów naukowych i publicystycznych, mogą posługiwać się tymi dokumentami w zgodzie z prawem i swoim sumieniem. Dlatego też ich działania nie powinny być określane – jak czyni to część mediów, dezinformując opinię publiczną – wspólnym mianem „dzikiej lustracji”.
Równocześnie za szkodliwe dla idei jawności życia publicznego uznać należy publikacje, w których wymieniane są – w kontekście współpracy z UB lub SB - nazwiska różnych osób, bez podawania źródła tych informacji oraz jakichkolwiek szczegółów ich działalności. Dlatego apeluję do mediów o precyzyjne i jasne podawanie źródeł publikowanych informacji. Apeluję też do osób pokrzywdzonych znających już personalia prześladujących ich funkcjonariuszy i agentów aby decydując się na ich ujawnienie podawali także swoje personalia kierując się zasadą pełnej jawności. Jest to ważne dla uwiarygodnienia lub weryfikacji informacji podawanych przez media niekiedy w tonie sensacyjnym.
Proces otwierania archiwów IPN jest i będzie kontynuowany. W obecnym stanie prawnym dobrą metodą rozwiązywania problemów, wynikających z faktu tajnej współpracy niektórych osób z organami bezpieczeństwa PRL, wydaje się powoływanie przez poszczególne środowiska i grupy zawodowe komisji społecznych. Ich zadaniem byłoby konfrontowanie wiedzy wynikającej z dokumentów, z relacjami i deklaracjami uczestników wydarzeń.
Instytut Pamięci Narodowej będzie wspierał tego rodzaju przedsięwzięcia, jeśli będą one miały charakter projektów badawczych lub będą inicjatywami osób niegdyś prześladowanych.
Prezes IPN
Dr hab. Janusz Kurtyka
Warszawa, 24 luty 2006 r.
«« | « |
1
| » | »»