Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” (Sprawiedliwość i Pokój), kard. Peter Turkson zaapelował do kierownictw przedsiębiorstw o taki sposób zarządzania, który będzie uwzględniał zgodny z zasadami etyki społecznej i z chrześcijańską wizją człowieka. W pracownikach trzeba widzieć nie tylko siłę roboczą, ale także ich indywidualność i status społeczny - powiedział pochodzący z Ghany purpurat. Był on gościem VII Dnia Przedsiębiorców niemieckiej archidiecezji Paderborn. W konferencji uczestniczyło 170 szefów firm.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że ponoszą odpowiedzialność za skutki, jakie ma sposób kierowania przez nich firmami - stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady i zwrócił uwagę, że wszyscy ludzie tworzą sieć społeczną. „Z ekonomicznego punktu widzenia oznacza to, że nigdy nie można wygospodarować zysków z pominięciem kontekstu społecznego, ładu państwowego i zasad prawnych, w których znajduje się działalność przedsiębiorstwa” - stwierdził watykański purpurat.
Podkreślił, że zyski gospodarcze nie powinny nigdy być osiągane w oderwaniu od kontekstu socjalnego i konkretnych warunków społecznych. Nie można dążyć do sukcesu gospodarczego kosztem wykonawców, kosztem zatrudnionych pracowników, klientów oraz środowiska naturalnego. W tym kontekście kard. Turkson przypomniał sprawę pożarów, do jakich niedawno doszło w fabrykach tekstylnych w Bangladeszu, a w ich konsekwencji śmierć kilkuset pracowników tych zakładów.
Przewodniczący Papieskiej Rady zaapelował do szefów przedsiębiorstw, aby w stosunku do pracowników przestrzegali zasady pomocniczości. Przestrzegł, że nigdy nie wolno odbierać pracownikom poczucia współodpowiedzialności, gdyż prowadzi to do swego rodzaju ubezwłasnowolnienia. Natomiast uznanie wobec pracowników przejawia się w ich udziale w życiu przedsiębiorstwa. Ale pomocniczość oznacza także „wsparcie dla podwładnych wtedy, kiedy sobie nie radzą, kiedy nie mogą sprostać odpowiedzialności”. Mówiąc o tym kard. Turkson powołał się na wydany w 2012 r. poradnik Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” zatytułowany „Powołani do przedsiębiorczości”.
Również arcybiskup Paderborn, Hans-Josef Becker, zaapelował do przedsiębiorców o kierowanie się wartościami w prowadzeniu firm. Podkreślił, że jednym z największych wyzwań jest zmiana demograficzna. Wyraził uznanie, że niektóre firmy świadomie starają się zatrzymać ludzi starszych i doświadczonych.
Innym wyzwaniem społecznym jest - zdaniem arcybiskupa Paderborn - połączenie obowiązków rodzinnych i zawodowych, przy czym nie należy się koncentrować wyłącznie na pracujących zawodowo matkach. „Dzieci potrzebują rodziców – i to obojga” - stwierdził hierarcha. Ponadto zaapelował o stwarzanie większych szans dla ludzi młodych, wchodzących w życie zawodowe, a także osobom o korzeniach migracyjnych.
Dzień Przedsiębiorcy w archidiecezji Paderborn zorganizowały - obok archidiecezji - Katolicki Instytut Społeczny z Dortmundu, Bank Kościoła i Caritas w Paderborn oraz Związek Przedsiębiorców.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.