Rekolekcje w ciszy, warsztaty modlitwy tańcem, rekolekcje dla małżeństw, z
dietą oczyszczającą, a także dla osób, które cierpią z powodu różnych zaburzeń
natury psychicznej i emocjonalnej oraz pielgrzymki - to tylko część niezwykle
bogatej "oferty duchowej" Kościoła na wakacje.
Rodzinne wakacje z Bogiem
Propozycję dla rodzin, które chciałyby po chrześcijańsku spędzić czas przygotował m.in. ośrodek rekolekcyjny w Głotowie na Warmii, gdzie od 23 do 30 lipca odbyły się spotkania rodzinne. Wszyscy uczestniczyć mogli w codziennej Eucharystii, modlitwie w licznym gronie rodzin, wspólnej zabawie, wypoczynku, świętowaniu oraz rozmowach na tematy życia małżeńskiego i rodzinnego.
Połączenie aktywnego wypoczynku (spacer, sport, wycieczki, zabiegi sanatoryjne) z możliwością codziennej Eucharystii, adoracji, wieczornych spotkań w klimacie Nazaretu to oferta misjonarzy św. Rodziny zapraszających rodziny do Ciechocinka. Na rekolekcje "W szkole Rodziny z Nazaretu" zaprasza też do Olszy wspólnota Ognisko Miłości.
Rodziny, mężczyźni i kobiety, także ci, którzy mają kłopot z zaufaniem Bogu i zmaganiem z codziennymi trudnościami, zaproszeni są na rekolekcje do Jabłonowa Pomorskiego, organizowane przez Odnowę w Duchu Świętym diecezji toruńskiej. Ich celem jest wejście na "małą drogę" proponowaną przez św. Teresę od Dzieciątka Jezus.
Kilkanaście tysięcy osób uczestniczy co roku w rekolekcjach dla rodzin organizowanych przez Ruch Rodzin Nazaretańskich. Rekolekcje te organizowane są przez diecezje, w których jest ten ruch. Archidiecezja warszawska odbyła rekolekcje na przełomie czerwca i lipca w Tatrach i na Podhalu. Program rekolekcji skupiał się z jednej strony na indywidualnym rozwoju duchowym poprzez codzienną medytację, rozważanie treści duchowych, dzielenie się obecnością Boga w życiu, adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i Mszę św. w różnych miejscach Tatr i Podhala. Z drugiej strony przygotowany był specjalny program dla rodzin, który rodzice musieli realizować wraz z dziećmi. Specyfiką rekolekcji RRN jest udział gości z zagranicy, np. z Węgier i Irlandi, bowiem ten powstały w 1985 r. w Polsce ruch jest już obecny na wszystkich kontynentach.
Rekolekcje modlitewne
W Orlinkach na Wyspie Sobieszewskiej u ujścia Wisły, niedaleko pięknego rezerwatu ptactwa wodnego, można było uczestniczyć w niezwykłych rekolekcjach modlitewnych - sesji poświęconej uwielbieniu Boga tańcem. Rekolekcje prowadziła ekipa z francuskiej Wspólnoty Błogosławieństw.
Rekolekcje o modlitwie chrześcijańskiej zatytułowane "Daj Mi pić..." zorganizowała też w lipcu w zakładzie dla niewidomych w Laskach k. Warszawy Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej. Na przełomie lipca i sierpnia odbył się zaś na Górze św. Anny jeden z turnusów rekolekcji "Jezus żyje". Turnus ten zorganizowany przez kapłanów i liderów wspólnot z diecezji gliwickiej przewidziany został jako "rekolekcje nadziei dla wystygłych" i szkoła modlitwy charyzmatycznej. Ich uczestnicy mogli też wziąć udział w warsztatach ewangelizacyjnych.
Od 15 do 20 sierpnia w jezuickim centrum w Gdyni odbywać się będzie specjalna sesja poświęcona modlitwie Jezusowej. To wschodnia tradycja modlitwy, opierająca się na powtarzaniu w rytmie zgodnym z oddechem imienia Jezus.
Interesującą propozycją są też 4-dniowe rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Głotowie w archidiecezji warmińskiej. To rekolekcje o sakramencie pokuty dla członków ruchów katolickich. "Dzięki adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie, rozmowie z kierownikiem duchowym i modlitwie wstawienniczej można będzie wejść głębiej w proces wyzwolenia i nawrócenia, czemu służy także sakrament uzdrowienia, jakim jest spowiedź święta" - twierdzą organizatorzy. Rekolekcje rozpoczną się 27 sierpnia.
"Modlitewne pogotowie ratunkowe" - to rekolekcje w Sanktuarium Maryjnym ojców pijarów na Siekierkach w Warszawie. W każdy poniedziałek od godz. 17. 30 aż do 20 można tam modlić się uczestnicząc w Eucharystii, adoracji i chodząc po dróżkach różańcowych wraz ze wspólnotą "W szkole Maryi Nauczycielki".