Kościół w Europie, Kościół dla Europy, Kościół w sercu Europy – to główne przesłanie trwającego od 24 do 27 czerwca w Brukseli „Tygodnia dla nadziei”.
Jest to inicjatywa Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE przygotowana wraz z Ekumeniczną Kaplicą Zmartwychwstania, służącą na co dzień pracownikom instytucji unijnych, i z miejscowym kościołem dominikanów. Tydzień został zorganizowany w 10. rocznicę opublikowania adhortacji apostolskiej Jana Pawła II Ecclesia in Europa.
„Celem tygodnia jest zainspirowanie do refleksji nad chrześcijańskimi korzeniami oraz wyzwaniami, które stoją przed Europejczykami z perspektywy chrześcijańskiej, poprzez serię spotkań ze świadkami – postaciami świętych i błogosławionych. Ich życie i zaangażowanie zachęca do refleksji nad różnymi aspektami współczesnego życia politycznego, społecznego i ekonomicznego. Świadkowie, z którymi będziemy spotykać się w tym tygodniu, to bł. ks. Jerzy Popiełuszko i refleksja nad dążeniem do prawdy, wolności i solidarności, bł. Hildegarda Burjan i refleksja nad godnością i zaangażowaniem kobiet w życie polityczne, św. Bernardyn ze Sieny i refleksja nad etyką biznesu, św. Hildegarda z Bingen i zrównoważony rozwój czy też bł. Pino Puglisi i przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Krystian Sowa SJ, rektor Ekumenicznej Kaplicy Zmartychwstania.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.