Film dokumentalny opowiadający o ucieczce Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz zrealizowało oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz będzie miał swoją prapremierę w sobotę - poinformował producent filmu Bogdan Wasztyl.
"Ucieczkę z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" zrealizował Dariusz Walusiak. Zdjęcia powstały na przełomie kwietnia i maja, gdy szlakiem ucieczki rtm. Pileckiego, Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego wyruszyli muzycy zespołu rockowego Forteca. 130-kilometrową trasę z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza pokonali pieszo w sześć dni. Towarzyszyła im kamera.
Muzycy pokonywali trasę w warunkach zbliżonych do historycznych: nie jedli przez 36 godzin, przedzierali się nocą przez lasy, spali pod gołym niebem. "Liczyłem, że ta wyprawa ku pamięci będzie inspirująca i była. Chyba piątego dnia odczułem taki twórczy niepokój. Wyprzedziłem grupę i wiele godzin podążałem w samotności" - powiedział lider zespołu Marcin "Siano" Tucznio.
Podczas wędrówki muzycy spotykali potomków bohaterów sprzed 70 lat, m.in. Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza, oraz osób, które wówczas pomagały uciekinierom - dzieci Kazimierza Buczka, córkę Piotra Mazurkiewicza oraz wnuczkę i prawnuka państwa Oborów. Jak dodał Wasztyl kamera rejestrowała spotkania.
"Dla nas wszystkich była to wielka przygoda, w której nie brakowało zaskakujących chwil. Pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau twierdzili, że wizyta Fortecy w byłym niemieckim obozie spowodowała większe zamieszanie niż muzyków zespołu Metallica. Zainteresowanie mediów było ogromne, a symboliczne zdjęcia z przekroczenia bramy byłego obozu obiegły światowe agencje" - powiedział Bogdan Wasztyl.
W filmie twórcy wykorzystali muzykę zespołu Forteca, w tym utwór "Ochotnik", dedykowany Witoldowi Pileckiemu.
Sobotnia prapremiera filmu odbędzie się w Szczyrku w Beskidach. Poprzedzi go koncert Fortecy. Bogdan Wasztyl dodał, że premierę zaplanowano na wrzesień. Film pokazywany będzie później w miejscowościach, które znalazły się na trasie ucieczki rotmistrza - Oświęcimiu, Alwerni, Bochni, a także w Warszawie.
Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 r., oficerem AK, więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Pilecki wraz z Redzejem i Ciesielskim, uciekli z Auschwitz z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Po ucieczce był oficerem Kedywu. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 r. Zrehabilitowany w 1991 r. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Pileckiego pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Zespół rockowy Forteca pochodzi ze Szczyrku. W jego twórczości silne są akcenty patriotyczne. Muzycy poszukują inspiracji w polskiej historii. Wykorzystują poezję Tadeusza Gajcego, Władysława Broniewskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na co dzień są listonoszami.
Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. filmy "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.