Obchody 27. rocznicy wybuchu robotniczych strajków i "Marsz Trzeźwości"

O solidarności, sumieniu i odpowiedzialności mówił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko - gorzowskiej Paweł Socha w gorzowskiej katedrze, podczas wieczornej Mszy św. 31 sierpnia, w czasie której modlił się w intencji wolnej ojczyzny i ludzi cierpiących z powodu uzależnień.

O solidarności, sumieniu i odpowiedzialności mówił biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko - gorzowskiej Paweł Socha w gorzowskiej katedrze, podczas wieczornej Mszy św. 31 sierpnia, w czasie której modlił się w intencji wolnej ojczyzny i ludzi cierpiących z powodu uzależnień. "Ruch Solidarności wyrósł z wiary, zwycięstwa Boga nad Szatanem, prawdy nad kłamstwem, miłości nad nienawiścią" - mówił biskup, stwierdzając, że z podobnego źródła wyrósł ruch abstynencji. Dlatego "Marsz Trzeźwości", który przeszedł ulicami Gorzowa 31 sierpnia włączony został w obchody solidarnościowej rocznicy. Trzeba wracać do korzeni "Solidarności" i nieustannie modlić się ciągle aktualnymi słowami Jana Pawła II "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi Ziemię, tę Ziemię" - apelował bp Paweł Socha. Prosił wiernych o modlitwę dziękczynną za wolność jaką uzyskaliśmy dzięki "Solidarności". Przypomniał także prowokacje ówczesnej władzy sprzed 25. laty, które doprowadziły do walk i aresztowań przed gorzowską katedrą. Duszpasterz nawoływał do modlitwy za tych, którzy nadal cierpią za ideały i miłość do ojczyzny. Mówił żeby nie bać się odpowiedzialnego działania w imię uczciwości. Postawił za wzór gorzowskiego polityka, który dla zachowania godności i troski o ochronę życia człowieka zrezygnował z wysokiego stanowiska w państwie. Na zakończenie Mszy św. odczytany został apel do władz państwowych, wojewódzkich i miejskich o przeciwdziałanie szerzącemu się alkoholizmowi i promocji życia bez alkoholu. We Mszy św. udział wzięli proboszczowie gorzowskich parafii, siostry zakonne, harcerze i przedstawiciele stowarzyszeń. Oprawę liturgiczną przygotowali członkowie Klubu Anonimowych Alkoholików i Ruchu Trzeźwości oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej. Około 200 osób przeszło pięciokilometrową trasę z Placu Jana Pawła II do katedry, przed którą podobnie jak ćwierć wieku temu, w miejscu gdzie ustawiony był Biały Krzyż "Solidarności" odśpiewano hymn a orkiestra dęta Straży Pożarnej zagrała patriotyczne pieśni. Inicjatorem "Marszu Trzeźwości" jest diecezjalny duszpasterz ds. trzeźwości, ks. Henryk Grządka. Organizatorami marszu było: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna, Ruch Trzeźwości oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Wtorek
  noc
  19°C Wtorek
  rano
  26°C Wtorek
  dzień
  27°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »