Białystok: Ruszyła pierwsza szkoła prawosławna

Pierwsza w Polsce szkoła prowadzona przez prawosławną organizację powstała w Białymstoku. Jest to Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Św. Cyryla i Metodego. W szkolnych ławkach zasiadło dziś 10. dzieci. Szkołę prowadzi Bractwo Św. Cyryla i Metodego.

Na razie do szkoły chodzą wyłącznie dzieci z rodzin prawosławnych, ale placówka jest otwarta także na uczniów innych wyznań. „Szkoła jest otwarta dla wszystkich – podkreśla dyrektor placówki Anna Smyk - Kojło. Chcielibyśmy w wychowaniu młodych ludzi zwrócić uwagę przede wszystkim na bogaty historycznie zasób naszego regionu, oraz poznać bogatą historię i kulturę innych krajów. Chcemy się w tym wzorować na misji jaką prowadzili Święci Cyryl i Metody, których Jan Paweł II ogłosił Patronami Europy." Iwona Szeremeta, która zapisała do szkoły Świętych Cyryla i Metodego synka jest pewna, że jej dziecko zdobędzie tam dobre podstawy do dalszej nauki. "Nasze dziecko skończyło przedszkole z językiem białoruskim i chcieliśmy po prostu podtrzymać tradycję” – mówi Iwona Szeremeta. Podkreśla, że ważne jest dla niej to, że w szkole syn będzie poznawał religię prawosławną. „Myślimy, że w tej szkole będzie kładziony nacisk na naukę tolerancji wobec innych religii i innych nacji". Oficjalna inauguracja roku szkolnego w niepublicznej Szkole Podstawowa im. Świętych Cyryla i Metodego odbędzie się w sobotę 8 września. Wówczas biskup białostocko-gdański Jakub poświęci sale lekcyjne. Uczniowie w szkolnych ławkach zasiedli jednak już w poniedziałek.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  24°C Poniedziałek
  dzień
  24°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »