Maciek zawsze myślał o potrzebach innych - podkreśliła w swych wspomnieniach o Berbece wybitna alpinistka, zdobywczyni Korony Ziemi Anna Czerwińska w pierwszym dniu 9. edycji Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.
Spotkania to przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego. Towarzyszą mu m.in. wystawy fotografii, koncerty, zawody wspinaczkowe, a także biesiady ludzi gór. Tę pierwszą, z środy na czwartek w Dworcu Tatrzańskim, poświęcono Maciejowi Berbece, który po pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak (8048 m) 5 marca, pozostał na zawsze na tej górze w Karakorum wraz z Tomaszem Kowalskim.
"Maciek zawsze myślał o potrzebach innych. Gdy postanowiłam spełnić swoje marzenie i przejść całą grań Tatr, pogoda była koszmarna. Padał deszcz, potem grad. Moja towarzyszka zrezygnowała już pierwszego dnia, a ja gdy wreszcie po kilkudniowej wyprawie dotarłam do domu Maćka, chwiałam się na nogach ze zmęczenia. On popatrzył na mnie i... podał mi butelkę piwa. To była najpiękniejsza i najpotrzebniejsza rzecz jaką mogłam dostać w takim momencie" - opowiadała Czerwińska, autorka m.in. pierwszych kobiecych wejść w Himalajach i Karakorum: w 1979 roku na Rakaposhi (7788 m), w 2001 na Lhotse (8501 m) i 2006 na Makalu (8485 m).
Wspólne wyprawy z Berbeką wspominał Maciej Pawlikowski, ratownik TOPR, prezes Klubu Wysokogórskiego Zakopane.
"O tym, jak spokojnym i łagodzącym obyczaje człowiekiem był mój przyjaciel, niech powie historia jaką przeżyliśmy w wędrówce na południową ścianę Dhaulagiri (8167 m). Dwa tygodnie przedzieraliśmy się w ulewnym deszczu przez dżunglę. Humory były coraz gorsze, a do tego ciągle coś z tej naszej karawany ginęło. Gdy ktoś zaczynał się wściekać Maciek mówił, że nie ma o co, bo pewnie wchłonęła to czarna dziura. Rozbrajał nas natychmiast, a ksywka +czarna dziura+ przylgnęła do niego na długie lata".
Z Kanady przyjechał Ryszard Szafirski, himalaista i były prezes Klubu Wysokogórskiego (1970-74), a potem naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR.
"Kiedy po zdobyciu w 1979 roku Ngadi Chuli, szczytu zwanego także Peak 29 (7871 m), przez Maćka Pawlikowskiego oraz Ryśka Gajewskiego - Berbeka odmroził stopy i musiał zejść do bazy. My wróciliśmy do naszej kwatery w małym hoteliku w Katmandu. Postanowiłem swoim chłopakom zorganizować wieczór w zaprzyjaźnionej knajpce. Poszli tam sami. W nocy nagle słyszę, że ktoś śpiewa po góralsku. Wychodzę i co widzę? Jak zwykle troskliwy Berbeka prowadzi krowę, a na jej grzbiecie przewieszony w poprzek jedzie Pawlikowski. Mieli stawić się na nocny wypoczynek w hotelu. No to się posłusznie stawili" - wspominał Szafirski.
Profesor Lech Korniszewski również wskazał na Peak 29. "Moje pierwsze spotkanie z Maćkiem to właśnie Peak 29. To był niezwykle delikatny i wrażliwy, ale także twardy i uparty człowiek. Musiałem wtedy podjąć trudną decyzję, że nie może wziąć udziału w ataku szczytowym, a on z tymi odmrożonymi nogami zrobił niezwykle trudne poręczowanie powyżej 7 tysięcy metrów" - opowiadał pediatra i genetyk, który w latach 1978-1992 uczestniczył w 10 wyprawach wysokogórskich organizowanych przez kluby z Zakopanego, Katowic i Warszawy. Wspinał się z ludźmi, którzy stali się legendą polskiego alpinizmu, a ich dokonania zapisały się w historii światowych wspinaczek. Znał ich słabości i niedomagania zdrowotne lepiej niż ktokolwiek inny.
Kilka zdań o wspólnym dorastaniu powiedział Jacek Berbeka. "Byliśmy zawsze razem. Przez wiele lat trenowaliśmy i rywalizowaliśmy na trasach narciarskich, potem ogarnęła nas wspólna pasja - wspinaczka. Spotykaliśmy się na wielu ekstremalnie trudnych drogach, w tym podczas dwóch prób zimowego wejścia na Nanga Parbat pod koniec lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Byliśmy blisko, ale nie wyszło. Mimo wszystko to były piękne, wspólne chwile" - stwierdził młodszy brat Macieja.
Dyrektor zakopiańskiego teatru im. Stanisława Witkiewicza zwrócił uwagę na nie tylko artystyczne pasje Berbeki.
"Wraz z żoną Ewą stworzyli wiele niesamowitych scenografii, żyli naszym teatrem do tego stopnia, że staliśmy się nie tylko przyjaciółmi, ale i rodziną. W przenośni i dosłownie - jestem przecież ojcem chrzestnym jego syna Staszka" - przypomniał Andrzej Dziuk.
Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 roku w Zakopanem. Syn taternika, alpinisty, przewodnika i ratownika górskiego Krzysztofa Berbeki (1930-64) był absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych imienia Antoniego Kenara w Zakopanem oraz ASP w Krakowie. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym trzy po raz pierwszy zimą.
6 marca 1988 roku podjął samotną próbę zdobycia Broad Peak, dokonując pierwszego zimowego wejścia na przedwierzchołek Rocky Summit (8028 m). 25 lat później, 5 marca wraz z Tomaszem Kowalskim, Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem stanął na głównym szczycie. On oraz Kowalski nie zdołali jednak z niego zejść
W dziewiątej edycji Spotkań z Filmem Górskim o Grand Prix ubiegać się będzie 29 filmów z 14 krajów w tym siedem z Polski. Goście specjalni festiwalu to Kinga Baranowska i Włoch Simone Moro. Odbędzie się też spotkanie z Cecylią Kukuczką, żoną zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum Jerzego Kukuczki. Zginął w 1989 roku podczas wejścia na Lhotse.
Będą również posiady poświęcone Arturowi Hajzerowi, który poniósł śmierć 7 lipca podczas wspinaczki na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum. W spotkaniu udział wezmą m.in. Janusz Majer, Jerzy Natkański, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki. W sobotę i niedzielę planowane są zawody o Puchar Polski we wspinaczce boulderowej im. Bogusia Probulskiego.
W sobotę wieczorem, w kinie "Sokół" odbędzie się spotkanie z Simone Moro, wybitnym włoskim himalaistą (pierwszy zdobywca zimowy trzech ośmiotysięczników), ratownikiem górskim, pilotem śmigłowca ratowniczego i oficerem włoskiej armii. Simone opowie o swoich wyprawach i przedstawi swój najnowszy film.
Oto program festiwalu:
CZWARTEK , 5 września
.........................................................................................................
Kino Sokół, ul. Orkana 2
12.00 – 13.30 Prawa Człowieka w Górach, problem handlu ludźmi na terenach górskich, projekcja filmu "Przypadek robotników leśnych"
13.30 - 22.00 Międzynarodowy konkurs filmowy - projekcje BLOK III i IV
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Juliiusza Zborowskiego 1
16.00 "Czwartek literacki" dla dzieci
Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12
19.45 - 20.30 Karpackie Wyzwanie! Spotkanie z Wojtkiem Stolarczykiem, Krzyśkiem Mroszczakiem i Szymonem Pietrowskim
Galeria "Owca Cała" Leszka Nagrabeckiego, vis a vis Galerii Miejskiej
22.00 Wernisaż wystawy obrazów Krzysztofa Kokoryna
PIĄTEK 6 września
.........................................................................................................
Tatry
09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)
9:00 – 13:00 Akademia Górska - warsztaty przyrodnicze z przewodnikiem tatrzańskim - pracownikiem TPN (zbiórka w Kuźnicach o 9:00)
Kino Sokół, ul. Orkana 2
10. 30 – 13.00 Pokazy filmów poza konkursowych, projekcje BLOK I
13.30 – 19.30 Międzynarodowy konkurs filmowy, projekcje BLOK V i VI
Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Juliusza Zborowskiego 1
16.00 - Klub Małego Przyjaciela 9.Spotkań z Filmem Górskim
Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12
9.00 - 12.00 - Joga dla wspinaczy, prowadzą instruktorzy Hatha Jogi, Magdalena Wojda-Dudek i Sebastian "Harnaś" Dudek
16.00 – 17.15 „Z Hałdy w Himalaje” projekcja filmu i spotkanie z Fundacją Ulica
17.30 – 19.00 Akademia Górska – promocja bezpieczeństwa w górach, wykłady: Freeride w wybranych rejonach Alp, ABC unikania lawin, prowadzi Marcin Kacperek
19.15 – 20.15 14 x 8 000 czyli Korona Himalajów Jurka Kukuczki – pokaz slajdów i opowieść o Jurku Kukuczce - Cecylia Kukuczka
20.30 - 21.000 Wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Wielickiego
21.00 – 22:30 Własną drogą, opowieść o Arturze Hajzerze - Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Jerzy Natkański
SOBOTA, 7 września
..........................................................................................................
Tatry
09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)
9.00 – 13.00 Akademia Górska - warsztaty przyrodnicze z przewodnikiem tatrzańskim - pracownikiem TPN (zbiórka w Kirach o godz. 9.00)
Siedziba TPN, ul. Chałubinskiego 42a
10:00 – 13:00 Akademia Górska – warsztaty z ratownictwa górskiego z udziałem ratowników TOPR (złamania, utrata przytomności, wykorzystanie zaawansowanego sprzętu do ratownictwa)
Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12
9.00 - 12.00 Joga dla wspinaczy- prowadzą instruktorzy Hatha Jogi, Magdalana Wojda Dudek i Sebastian "Harnaś" Dudek
16.00 – 17.30 Ocalić od zapomnienia - panel dyskusyjny Centralnego Archiwum Górskiego - Janusz Kurczab, Janusz Majer, Bartosz Krawczak, Wojciech Kukuczka, Daniel Kobiela
17.30 - 18.15 Akademia Górska - promocja bezpieczeństwa w górach, wykład 100 Porad Gór zasady bezpiecznego poruszania sie po lodowcach (w oparciu o sprzęt firmy Petzl) prowadzi Maciek Ciesielski
18:30 - 19:30 Spotkanie z Kingą Baranowską
22.30 Impreza 9.SzFG
Plac Niepodległości
09:00 – 16:00 Warsztaty i pokazy slackline
11.00 – 17.00 Eliminacje zawodów adidas Zako Boulder Power
Kino Sokół, ul. Orkana 2
10.15 – 12.00 Pokazy filmów poza konkursowych, projekcje BLOK II
12.30 – 16.00 Międzynarodowy konkurs filmowy, projekcje BLOK VII
20.00 – 21.30 Spotkanie z Simone Moro
21.30 – 22.30 Gala 9. Spotkań z Filmem Górskim z rozdaniem nagród
NIEDZIELA, 8 września
........................................................................................................
Tatry
09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)
10.00 – 22.00 Projekcje nagrodzonych filmów 9. SzFG
Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12
12.00 - 15.00 Wycieczka w stylu retro po Zakopanem (wyruszamy spod Dworca Tatrzańskiego o godz. 12.00)
Plac Niepodległości
08.30 - 22:00 adidas Zako Boulder Power – finały
09:00 – 16:00 Warsztaty i pokazy slackline
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.