Katecheci uczą się, jak oceniać

- Na lekcjach religii ocenie podlega wiedza, a nie wiara - powiedział Gazecie Wyborczej ks. dr Marek Studenski z wydziału katechetycznego bielsko-żywieckiej kurii. Aż do końca października nauczyciele religii będą się szkolić, jak wystawiać oceny z tego przedmiotu.

Świeccy i duchowni katecheci mają wiele pytań związanych z wliczaniem oceny z religii do średniej. Katecheci mają trochę obaw, czy nie sprowadzi jej to do rangi zwykłego przedmiotu. - Wiele zależy od osoby nauczającej religii, od jej mądrości i charyzmy - uważa ksiądz Adam Glajcar, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Wiśle Czarnem, który uczy religii w miejscowej szkole. Katolicka diecezja bielsko-żywiecka oraz diecezja cieszyńska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego postanowiły zorganizować wspólną konferencję "Ocenianie na lekcjach religii". Spotkania będą się odbywały od najbliższej środy aż do końca października w różnych miastach regionu, poprowadzi je Maria Kulesza, konsultant bielskiego Regionalnego Ośrodka Metodycznego. Obaj biskupi - katolicki i ewangelicki - zapowiedzieli, że dla wszystkich uczących religii, zarówno duchownych, jak i świeckich, obecność na warsztatach jest obowiązkowa. Jak powinno wyglądać wystawienie ocen z tego przedmiotu? Ksiądz Studenski przypomina, że na lekcjach religii mogą się pojawić uczniowie poszukujący, a nawet niewierzący. Oni, jeśli przykładają się do nauki, także mają prawo do dobrych stopni. Dlatego przy wystawianiu oceny nie wolno brać pod uwagę tego, czy uczeń w ogóle chodzi do kościoła. Podobnie jak nie wolno podwyższać stopnia za to, że dziecko jest ministrantem bądź w inny sposób udziela się w kościele. - Ocena czyjejś wiary i zaangażowania religijnego należy do Boga, a nie do nauczycieli - tłumaczy Studenski. Dlatego podczas stawiania stopni nauczyciele religii powinni brać pod uwagę wiedzę ucznia. Uczeń uczęszczający na lekcje religii musi np. wiedzieć, na czym polega medytacja biblijna, natomiast to, czy będzie realizował ją w życiu, nie podlega ocenie. Ocenie za to można poddać np. znajomość Biblii i umiejętność praktycznego posługiwania się nią. Nie chodzi jednak o to, żeby uczniowie wkuwali materiał z religii na pamięć. Jak w przypadku innych przedmiotów, liczy się także zrozumienie tematu, umiejętność wyciągania wniosków. Dlatego ks. Studenski przestrzega uczniów przed przekonaniem, że z religii nie można mieć na świadectwie innej oceny niż piątka. - Z uzasadnionych powodów jeśli uczeń wyraża skrajnie złą wolę, może dostać nawet ocenę niedostateczną - mówi. Ksiądz przypomina też nauczycielom religii o systematyczności w ocenianiu uczniów. Nie może być tak, że zabiorą się za to dopiero pod koniec roku szkolnego. Ocena na świadectwie to wynik pracy ucznia przez cały rok - aktywności na lekcjach, stopni z pisemnych sprawdzianów i ustnych odpowiedzi. Ocena nie może być także dla ucznia karą, powinna spełniać funkcje wychowawcze. - Będziemy o tym wszystkim mówić podczas warsztatów, potrzebne są jasne kryteria oceniania - tłumaczy Studenski.

«« | « | 1 | » | »»
 • Atimeres
  03.10.2007 08:01
  Katecheci muszą znaleźć formę pozaszkolnego wyrażania uznania dla uczniów za ich religijną i moralna postawę w życiu i za aktywnośc przy parafii.
 • aha
  03.10.2007 11:07
  Witam.Dobrze że porusza się ten temat. Nie zazdroszczę katechetom w dzisiejszych czasach a co dopiero mówić kiedy ocena z religii "weszła" do średniej.Wymusza to niejako większą aktywność i stawia większe wymagania przed katechetami..Dziś już nie wystarczy rozpłakać się i wyjść z klasy katechetce która poczuła się dotknieta na lecji religii w gimnazjum.Potrzeba oprócz wiedzy dużej siły bycia z tymi niepoprawnymi uczniami.Kiedy dzis się mówi o powałaniu nauczyciela, to myślę że katecheta jeszcze bardziej powinien o tym pamiętać.Co do ocen z religii, występuje tu cienka granica między wiedzą a wiarą.Wiele pracy na tym polu jest i dla katechetów i dla rodziców i dla księży. Pozdrawiam.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Poniedziałek
  noc
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »