Tadżykistan: Zburzono trzy meczety

W stolicy Tadżykistanu - Duszanbe zburzono trzy meczety a kilkanaście innych zamknięto. Według miejscowych władz świątynie działały one bez zezwolenia, a przy tym psuły architektoniczne oblicze miasta.

Saidbek Machmudollojew z rządowego Wydziału Spraw Religijnych potwierdził zburzenie obiektów wykorzystywanych systematycznie przez muzułmanów na modlitwę, "których nie zarejestrowano jako meczety w ministerstwie sprawiedliwości i które psuły architekturę miasta". Muzułmanie i przedstawiciele opozycji widzą w tym podjętą przez rząd próbę uniemożliwienia "szerzenia" islamu poza strukturami oficjalnie kontrolowanymi przez władze. Jeden z meczetów zbudowano w 1992 r., jeszcze przed wybuchem wojny domowej w Tadżykistanie, ze składek wiernych i stale tętnił życiem. Hikmatullo Saifullozoda z opozycyjnej Partii Odrodzenia Islamskiego powiedział międzynarodowej agencji obrony wolności religijnej "Forum 18", że każdy ze zniszczonych meczetów mieścił co najmniej 100 miejsc siedzących, zwłaszcza w czasie piątkowych modłów. Dodał, że jedna ze świątyń była już raz zburzona, po czym ją odbudowano i ponownie zniszczono 17 września. Rząd od pewnego czasu chce wyeliminować meczety nie uznane i już w marcu br. jeden z przedstawicieli władz zapowiedział, że ze 148 takich niezarejestrowanych świątyń 13 zostanie zburzonych, 28 uzyska legalizację a pozostałe będą zamknięte. Zapowiedź ta wywołała zaniepokojenie także wśród nieislamskich mniejszości wyznaniowych w mieście, które obawiają się podobnych interwencji przeciw swym miejscom kultu. W lutym 2006 zniszczono już część jedynej w kraju synagogi, istniejącej od ponad stu lat, gdyż na jej miejsce ma powstać nowy pałac prezydencki. W wyniku protestów wyburzanie świątyni wstrzymano, ale nadal trwają obawy o jej przyszłość.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »