Polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych jest dzisiaj jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas XIII Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".
Uczestniczący w konferencji metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz ocenił, że kryzys Europy wiąże się bezpośrednio z kryzysem rodziny. Według niego rodzina w Europie jest zagrożona w swoich fundamentach. "Przez całe wieki nikt nie podważał wzorca rodziny, opartego na prawie naturalnym, a więc, na małżeństwie jako wspólnocie miłości i życia mężczyzny i kobiety. Taka wspólnota ze swojej natury była otwarta na przekazywanie życia (). Dzisiaj z niepokojem patrzymy na procesy i zmiany, które nie idą w kierunku umacniania rodziny, ale jej dezintegracji, rozmywaniu jej tożsamości" - mówił metropolita krakowski.
Jak zaznaczył, ten proces dezintegracji ulega przyspieszeniu poprzez wprowadzanie ustaw z gruntu przeciwnych naturalnej i chrześcijańskiej koncepcji małżeństwa i rodziny. "Mam tu na myśli kodyfikowane przez parlamenty prawa, inspirując się ideologią gender, a także sprzyjanie powstawaniu związków partnerskich, jednopłciowych i zrównanie ich w prawach i przywilejach z małżeństwami" - powiedział kard. Dziwisz.
Hierarchę niepokoją też niektóre programy edukacji seksualnej, które - według niego - są przeciwne chrześcijańskiej wizji człowieka i przekonaniu rodziców. "Te programy docierają do bezbronnych dzieci i mogą wyrządzić im niepowetowaną krzywdę, deprawując ich sumienia, ich pojmowanie ludzkiej płciowości i miłości, ich poczucie odpowiedzialności (). To eksperyment na żywej tkance młodego pokolenia" - dodał.
Kard. Dziwisz ocenił, że bez odrodzenia rodziny trudno będzie myśleć i marzyć o odrodzeniu Europy w sferze ducha - "w sferze wartości, które rzeźbiły oblicze naszego kontynentu i jego narodów".
Nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore podkreślił, że rodzina, jako instytucja, potrzebuje dziś, bardziej niż kiedykolwiek, motywowania w swoich podstawach antropologicznych. "Rodzina musi także widzieć w działaniach władzy krajowej i międzynarodowej przejawy zaufania do siebie w zakresie ekonomicznym i finansowym, aby mogła w całości sprostać swoim ważnym obowiązkom w stosunku do całej wspólnoty" - powiedział.
Podczas piątkowego spotkania przedstawiciele frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim nagrodzili kard. Stanisława Dziwisza swoim odznaczeniem - Medalem im. Roberta Schumana. "Honorujemy nie tylko wieloletnią służbę kard. Dziwisza u boku największego Polaka, ale także jego osobiste zasługi po 1989 roku na rzecz tego, że Polska jest teraz jednym z najważniejszych partnerów w Unii Europejskiej. Kard. Dziwisz staje w ten sposób w jednym szeregu z innymi wielkimi Europejczykami, uhonorowanymi tym medalem" - powiedział przewodniczący frakcji EPL Joseph Daul.
Kard. Dziwisz, dziękując za wyróżnienie, powiedział, że jest to uznanie dla Kościoła w Polsce za jego wkład w pracę na rzecz zjednoczenia Europy. "Przyjmuję to osobiście jako zadanie, aby nadal pracować na rzecz dobra wspólnego, jakim jest zjednoczona Europa" - zaznaczył metropolita krakowski.
Medal im. Roberta Schumana ustanowiono w 1986 r. w celu uhonorowania osób publicznych, które przyczyniły się do pokoju, budowania Europy i wartości humanistycznych poprzez swoją działalność publiczną i osobiste zaangażowanie.
Medalem odznaczono wybitne osoby publiczne, w tym byłych szefów państw i rządów, przewodniczących Parlamentu Europejskiego i grup parlamentarnych, byłych ministrów i komisarzy Komisji Europejskiej oraz posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy w szczególny sposób wpływali na prace grupy. Uhonorowano także znaczące osobistości nienależące do UE ze względu na ich działalność na rzecz praw człowieka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.