Polityka rodzinna kluczowym wyzwaniem

Polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych jest dzisiaj jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas XIII Międzynarodowej Konferencji "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej".

Tematem przewodnim tegorocznej konferencji w Tomaszowicach k/Krakowa jest rodzina we współczesnej Europie. Spotkanie zgromadziło naukowców, polityków, przedstawicieli Kościoła katolickiego i działaczy społecznych. Zaproszono też prelegentów reprezentujących Kościół prawosławny oraz ewangelicko-augsburski.

"Dzisiaj Europa i rodzina borykają się z głębokimi trudnościami i wyzwaniami. Zarówno Europa, jak i rodzina, są w kryzysie. Trzeba patrzeć na to nie tylko ze strachem, dostrzegając źródła kłopotów, ale przede wszystkim szukając szans. Te szanse można znajdować w ramach trwających procesów integracji europejskiej" - powiedział Komorowski.

Chociaż w Europie przeżywamy najdłuższy okres pojednania i pokoju, "to i bez wojen czujemy, że wykrwawiamy się jako kontynent, jesteśmy coraz mniej liczną społecznością, po prostu rodzi się coraz mniej Europejczyków, rodzi się coraz mniej Polaków" - zaznaczył prezydent.

Komorowski dodał, że nietrwałość więzi rodzinnych, zmiany cywilizacyjne, kryzys gospodarczy, odbijające się na stabilności materialnej rodzin, wzmacniają kryzys demograficzny. Dlatego jednym z kluczowych zadań dla zjednoczonej Europy i Polski jest dziś polityka rodzinna, kompleksowe podejście do problemów demograficznych.

"W demokratycznym społeczeństwie każdy ma pełne prawo wyboru zasad podziału obowiązków, aktywności zawodowej rodziców oraz sposobów organizacji opieki i wychowania nad dzieckiem. Polityka rodzina nie może narzucać rodzicom jednego modelu postępowania, lecz musi elastycznie odpowiadać na potrzeby i decyzje, musi także szanować sprawdzone, istniejące wzorce, nawet wtedy, kiedy wydają się już niemodne" - podkreślił Komorowski.

Zdaniem prezydenta celem polityki państwa powinno być ułatwianie godzenia ról, a nie zachęcanie do zawsze trudnego wyboru: praca czy dzieci. "Wszystkim, którzy zakładają rodziny i wychowują dzieci, a więc przyszłe pokolenia, musimy udzielać wsparcia na miarę naszych, państwowych, społecznych możliwości. Sprawą wagi szczególnej jest sytuacja rodzin niepełnych: samotnych matek i coraz częściej także samotnych ojców" - mówił prezydent.

Jak powiedział, Polacy chcą mieć co najmniej dwoje dzieci, ale często rezygnują z tych planów przez brak poczucia stabilności finansowej, lęk przed utratą pracy, czy niemożność podołania wyzwaniom dobrego rodzicielstwa, ze względu na brak poczucia stabilności, także we wzajemnych relacjach małżonków.

"Wspierając dziś rodzicielskie aspiracje rodzin, zapewniamy rozwój Polsce jutro. O ile radość posiadania dzieci jest ważna dla rodzin, to przezwyciężanie kryzysu demograficznego jest dla Polski i dla Europy konieczne" - podkreślił prezydent i jako przykład takich działań przywołał program "Dobry Klimat dla Rodziny", realizowany przez w Kancelarię Prezydenta.

Zwrócił uwagę na aktywność samorządów w tym zakresie, które upowszechniają kartę dużych rodzin na poziomie gmin i województw. "Polityka wobec rodziny, jeśli ma być skuteczna, musi uwzględniać i szanować odrębności lokalne, odrębności środowiskowe, regionalne i narodowe" - podkreślił Komorowski.

Prezydent z satysfakcją odnotował coraz mocniejsze akcenty prorodzinne w polityce rządu i wyraził oczekiwanie na dalsze wsparcie i pogłębienie tej tendencji. Zachęcał pracodawców, by w swoich działaniach dostrzegali pracowników rodziców i ich potrzeby oraz związki zawodowe do refleksji nad tym, żeby praca i rozwiązania w zakresie organizacji pracy w jak największym stopniu odzwierciedlały potrzeby rodzin, zwłaszcza młodych matek. "Warto, żeby taka refleksja towarzyszyła ostatnim wydarzeniom w Warszawie" - mówił.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
rano
13°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
wiecej »