Rektor AGH: Sprawa prof. Rońdy do uczelnianej komisji etyki

Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka podjął decyzję o skierowaniu do komisji etyki sprawy prof. Jacka Rońdy, w związku z jego ostatnimi wypowiedziami - poinformował w sobotę rzecznik uczelni Bartosz Dembiński.

"Decyzja ta została podjęta, zgodnie z procedurami obowiązującymi w uczelni publicznej, po konsultacji z uczelnianym rzecznikiem dyscyplinarnym oraz po zapoznaniu się przez rektora z wszelkimi dostępnymi informacjami na ten temat. Uczelniana Komisja Etyki AGH rozpocznie prace związane z tą sprawą w przyszłym tygodniu" - napisano w przekazanym PAP komunikacie.

O dalszym toku postępowania opinia publiczna zostanie poinformowana w możliwie najszybszym terminie - zapewnił rzecznik.

W tym tygodniu w telewizji Trwam ekspert zespołu Macierewicza prof. Jacek Rońda, związany zawodowo z AGH, komentował swe kwietniowe wystąpienie w TVP1 po emisji filmów o katastrofie smoleńskiej. Powiedział wtedy m.in., że jego zdaniem piloci prezydenckiego samolotu nie zeszli poniżej wysokości 100 m; dodał, że swoją wiedzę opiera na dokumencie z Rosji.

Tymczasem w wywiadzie udzielonym TV Trwam Rońda przyznał, że w programie TVP1 nie mówił prawdy. Pytany, na jakiej podstawie twierdzi, że piloci nie zeszli poniżej 100 m, Rońda odpowiedział: "Oni niestety zeszli poniżej 100 metrów. Ja w wywiadzie (w TVP1) trochę zagrałem. (...) To był blef, na tym dokumencie nic nie było".

Po wypowiedzi w TV Trwam prof. Rońda poinformował, że zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji Smoleńskiej 2013. "Przyznaję się do błędu i gotów jestem ponieść tego konsekwencje" - oświadczył.

Sprawa wywołała liczne komentarze. W piątek prezes PAN prof. Michał Kleiber stwierdził, że "obecnie organizacja konferencji naukowej na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej (którą proponował - PAP) jest niemożliwa. W wypowiedzi dla "Panoramy" TVP2 Kleiber tłumaczył: "Kumulacja emocji, którą obserwujemy w ostatnich dniach (...) dzisiaj uniemożliwiają przeprowadzenie konferencji wedle standardów naukowych". "Z jednej strony wypowiedź jednego z ekspertów zespołu parlamentarnego (prof. Jacka Rońdy - PAP), a z drugiej strony, co jest sprawą poważniejszą te liczne, co drugi, trzeci dzień składane doniesienia do prokuratury" - wyjaśnił prezes PAN.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • ciekawy
  19.10.2013 18:15
  Ciekawy jestem co mają do powiedzenia liczni tu wyznawcy "religii smoleńskiej", tak zażarcie broniący bredni Macierewicza i jego ekspertów?
  Jeśli prof. Rońda sam przyznał, że blefował w określonej sprawie, to znaczy, że pozostali podobnie blefowali, starając się udowowdnić do z góry ustalonej tezy, że katastrofa TU154M była zamachem.
  Zespół dr Laska systematycznie obala bzdury Zespołu Parlamentarnego, zaś prof. Kleiberg doszedł do wniosku, że idea wspólnej dyskusji naukowej o katastrofie jest bez sensu.
  Dobrze, że tak się stało.
  A Macierewicz, cóż, pozostało mu kolejne zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa, bo tylko do tego jest zdolny.
 • Jan
  19.10.2013 19:59
  Może prof. J. Rońda dostał ultimatum, że powie co powiedział, albo się sam POwiesi.
 • Stanisław_Miłosz
  19.10.2013 21:55

  Z wywiadu */ z Ewą Kochanowską:

   

  A z jakimi oczekiwaniami podchodzi pani do rozpoczynającej się w poniedziałek II Konferencji Smoleńskiej w Warszawie?

   

  "Całe to gorączkowe zamieszanie, które towarzyszyło sprawie smoleńskiej w ostatnich dniach, przypuszczam, że miało tez na celu zdyskredytowanie i niedopuszczenie do tej konferencji.**/ Ja wiążę z nią bardzo duże nadzieje i jestem ogromnie wdzięczna naukowcom, którzy swoje prezentacje przygotowali. Oni są dla mnie, żyjącej wciąż w bólu - powtarzając za Krystyną Prońko - "Lekiem na całe zło". Oczywiście będę uczestniczyła w  tych wykładach."

   

  Powiązała pani wcześniej z tą konferencją kilka rezygnacji, między innymi profesora Rońdy z przewodniczenia wykładom. To ma związek z jego ostatnimi wypowiedziami, jak pani je ocenia?

   

  "Profesor Rońda odezwał się niefortunnie. Szczególnie rodziny w sprawie Smoleńska źle znoszą blefy czy nadużycia. Ale jest tez druga strona tego medalu, o której się nie mówi. Nikt nie przeprosił i nie poniósł konsekwencji za forsowanie wątku rzekomej obecności pana generała Błasika w kokpicie, za całą masę kłamstw, które się rozpowszechniało, np. cztery podejścia do lądowania. Nikt za to nie odpowiedział. Wydaje mi się, że w tej sytuacji pan prof. Jacek Rońda zachował się bardzo honorowo, grając z szajką złoczyńców. Zachował się jak człowiek honoru. My po prostu bierzemy udział nie w tej samej grze, co oni. Tutaj się stosuje bezwzględne środki, używa się wszelkiego rodzaju nacisków, potwarzy, insynuacji. Lasek z kontekstu, nie mając dowodów wysnuł, że generał Błasik był w kabinie i proszę zobaczyć, jak on nakłania teraz do tego zdania opinię publiczną. On nigdy się z tego nie wycofał. Także widać, że stosuje się dwie miary. Bardzo żałuję, że prof. Rońda nie będzie prowadził pierwszego dnia konferencji, bardzo żałuję."

   

  "Zespół Laska" to nie żaden organ śledczy, ani tym bardziej ekspercki. Formalnie to zespół doradców premiera Tuska bez żadnych specjalnych uprawnień, bo do przyznania ich prawo pana premiera nie upoważnia.

  Takich zespołów np. do zbadania gęstości kiblów w swojej Kancelarii pan premier może powołać sobie na pęczki. O jakiej tu naukowej debacie którą proponował prof. Kleiber można mówić, trudno pojąć. Zapewne prof. Kleiber wreszcie to zrozumiał i skorzystał z nadarzającej się okazji.

  Jeśli chodzi o kwalfikacje członnków "zespołu" wystarczy porównać z listą mających wygłosić referaty uczestników Konferencji**/.

   

   

  */
  http://wpolityce.pl/wydarzenia/65101-prof-jacek-ronda-zachowal-sie-bardzo-honorowo-grajac-z-szajka-zloczyncow-nasz-wywiad-z-ewa-kochanowska

   

  **/
  http://wpolityce.pl/artykuly/65091-ii-konferencja-smolenska-przedstawiamy-szczegolowy-program-dwudniowego-spotkania-ekspertow-w-warszawie

  Uwaga: Nie należy mylić uczestników Konferencji z ekspertami komisji sejmowej kier. przez p. Macierewicza***/

   

  ***/
  http://niezalezna.pl/47281-wszystkie-referaty-naukowcow-zespolu-parlamentarnego-do-pobrania

  Referat dr. inż. Bogdana Gajewskiego
  Prezentacja prof. Kazimierza Nowaczyka
  Prezentacja prof. Wiesława Biniendy
  I referat dr. inż. Gregorza Szuladzińskiego
  II referat dr. inż. Gregorza Szuladzińskiego
  Prezentacja inż. Marka Dąbrowskiego
  Prezentacja pana Stanisława Zagrodzkiego

   

 • Piotr_Adamczyk
  19.10.2013 22:56
  Wiele wskazuje na to, że Jacek Rońda to agent Jerzego Urbana.
  Gdyby Macierewicz miał za grosz honoru, wówczas podał by się do dymisji. Kłamstwo smoleńskie o zamachu ma jednak krótkie nogi. Zbyt krótkie, aby wystarczyło do przyszłych wyborów do Sejmu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  3°C Niedziela
  dzień
  3°C Niedziela
  wieczór
  2°C Poniedziałek
  noc
  1°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »