Zwierzchnicy religijni w Czechach ostrzegają przed uleganiem tendencjom rasistowskim.
W Czechach żyje 200 tys. Romów. W przeważającej większości są oni źle zintegrowani. Bywają obwiniani o kradzieże, wandalizm i handel narkotykami. Coraz częściej dochodzi też do konfliktów ze społecznością lokalną.
Nawiązują do tego we wspólnym oświadczeniu przewodniczący katolickiego episkopatu kard. Dominik Duka, główny rabin Czech Efraim Sidon i przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów pastor Joel Ruml. Przyznają, że problemy istnieją. Przestrzegają jednak przed uogólnianiem i stosowaniem zasady odpowiedzialności zbiorowej.
Taką logiką kierowali się uczestnicy wielu antyromskich demonstracji, które w tym roku miały miejsce w różnych czeskich miastach. „W odróżnieniu od podobnych akcji z przeszłości, w których uczestniczyli niemal wyłącznie ekstremiści, tym razem w manifestacjach wzięło udział wielu obywateli, którzy nie są ekstremistami” – czytamy w oświadczeniu czeskich zwierzchników religijnych. Zjawisko to uważają oni za bardzo niebezpieczne. Prowadzi ono bowiem do legitymizacji rasizmu. Sygnatariusze oświadczenia przypominają, że postawa taka jest sprzeczna z podstawowymi zasadami chrześcijaństwa i judaizmu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.