Przypadające dzisiaj w Kościołach wschodnich wspomnienie św. Dymitra to dzień modlitw za zmarłych. Odprawiane są specjalne nabożeństwa żałobne zwane panachydami.
Kościół greckokatolicki nie obchodzi uroczystości Wszystkich Świętych ani Dnia Zadusznego. Czasem szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych dla chrześcijan wschodnich jest Wielkanoc. Groby swoich bliskich odwiedzają przede wszystkim w czasie oktawy wielkanocnej, kiedy odbywają się również procesje na cmentarze. Zmartwychwstanie Chrystusa jest symbolem powstania do nowego życia, zapowiada również zmartwychwstanie wszystkich ochrzczonych. Zmarłych wspomina się także w wigilię Zesłania Ducha Świętego.
Pamięci zmarłych poświęcona jest również Zaupokijna Sobota (nazywana też Mięsopustną), przypadająca przed rozpoczęciem Wielkiego Postu, pięć pierwszych sobót Wielkiego Postu, oraz przypadające 8 listopada wspomnienie św. Dymitra.
W liturgii i modlitwie brewiarzowej używa się w te dni specjalnych tekstów za zmarłych, odprawiane jest również nabożeństwo żałobne - panachyda.
Kościół greckokatolicki jest najliczniejszym spośród ponad 30 katolickich Kościołów wschodnich. Liczy ok. 7 mln wiernych na całym świecie. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat. W Polsce jest ok. 50 tys. grekokatolików skupionych w dwóch diecezjach: archidiecezji przemysko-warszawskiej, którą kieruje abp Jan Martyniak i diecezji wrocławsko-gdańskiej pod przewodnictwem bp. Włodzimierza Juszczaka.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.