Znaczący krok ku pokojowi – tak Wspólnota św. Idziego określiła kolejną rundę rokowań dotyczących wieloletniego konfliktu w Casamance. Przy udziale przedstawicieli władz Senegalu i separatystycznego Ruchu Demokratycznych Sił Casamance rozmowy odbyły się 3 listopada w rzymskiej siedzibie Wspólnoty.
Konflikt w regionie Casamance należy do najstarszych w Afryce. Wielokrotnie dochodziło do doraźnego zawieszenia broni, za każdym jednak razem po pewnym czasie wybuchał on z nową siłą, gdy separatyści wracali do swych roszczeń niepodległościowych.
Ze względu na prowadzenie pokojowych mediacji, głównie w krajach afrykańskich, Wspólnota św. Idziego bywa nawet nazywana „zatybrzańską ONZ” (od rzymskiej dzielnicy Zatybrze, gdzie znajduje się jej główna siedziba). Ostatnio dzięki jej staraniom udało się wynegocjować porozumienie pokojowe w Republice Środkowoafrykańskiej. Pierwszy sukces Wspólnota odniosła w 1992 r., kiedy dzięki jej mediacji zakończyła się krwawa wojna w Mozambiku. Także w Senegalu odnotowała ona swój pierwszy sukces, gdy udało jej się doprowadzić w grudniu 2012 r. do uwolnienia grupy żołnierzy uprowadzonych przez separatystów.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.