Wielowyznaniowa modlitwa skautów na Śląsku![][1] [1]: elementy/foto_16.jpg

„Uczcie się wzajemnej miłości, ale także miłości Chrystusa" - powiedział metropolita katowicki, arcybiskup Damian Zimoń podczas mszy świętej dla skautów z całego świata. Metropolita katowicki spotkał się 3 sierpnia z uczestnikami trwającego w Katowicach 9. Zlotu Skautów Europy Środkowej.

Po mszy rozpoczęła się Wielowyznaniowa Modlitwa Młodych o Pokój, którą zainaugurowały wezwania trzech religii monoteistycznych: żydowskie szema Israel, dzwony kościelne i islamski athan. Skauci różnych wyznań jednoczyli się w modlitwie i śpiewie. Jedność jest dla skautów bardzo ważna. Jak sami przyznają na zlot przyjeżdżają głównie po to by nawiązać nowe przyjaźnie, dla których ani inny język, ani inne wyznanie nie jest barierą. Modlitwę prowadzili abp Damian Zimoń, katowicki biskup ewangelicko-augsburski Tadeusz Szurman oraz duchowny islamski imam Hisham Badawi. Wszyscy zebrani prosili o pokój na świecie. Wszyscy również wypisali swoje życzenia na papierowych gołębiach, które zostaną przekazane przedstawicielom polskiego rządu. Jak powiedziała podharcmistrz Ewa Pawełczyk rzecznik zlotu, zlot organizują kraje Grupy Wyszehradzkiej, ale zapraszani są przedstawicie organizacji skautowych z całego świata. Niecodzienna modlitwa była wynikiem wyznawania przez skautów równego prawa dla wszystkich ludzi. Skoro więc w zlocie bierze udział wielu ewangelików, przybył duchowny ich wyznania, skoro jest wielu wyznawców Islamu, na wspólnej modlitwie pojawił się imam. W 9. Zlocie Skautów Europy Środkowej odbywającym się w Katowicach bierze udział blisko 1800 młodych ludzi. Jego inauguracja odbyła się w piątek wieczorem. Skauci z całego świata otrzymali wówczas symboliczny klucz do Województwa Śląskiego jako zaproszenie do poznawania i zwiedzania ziemi śląskiej oraz pełnienia wspólnej służby skautowej. Mimo że jest to zlot Skautów Europy Środkowej, to tak naprawdę na Śląsk przyjechali ludzie z 24 krajów z całego świata, między innymi z Węgier, Czech, Słowacji, Anglii, ale również z Egiptu, Omanu czy Pakistanu. Jedenastoletni Shady Ehab przyjechał wraz z grupą kolegów i koleżanek z Egiptu. W Polsce podoba mu się wszystko. Harcerzem został na krótko przed wyjazdem do Polski. O skautingu i jego ideach dowiedział się w szkole. –Postanowiłam spróbować czegoś nowego – mówi – Na razie jest to dla mnie coś miłego, niezwykłego i niezapomnianego. Pokochałem bycie skautem. To świetna zabawa – dodaje. Skauci mieszkają w namiotowym miasteczku, które wyrosło w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Podczas zlotu przewidziano wiele imprez i wycieczek przybliżających region śląski, a także zajęcia z ekologii. W Dniu Skauta każda z organizacji przedstawi swoje zwyczaje, piosenki i potrawy. Powstanie także wielka skautowa mapa świata. Zlot zakończy się 10 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  17°C Piątek
  wieczór
  15°C Sobota
  noc
  11°C Sobota
  rano
  14°C Sobota
  dzień
  wiecej »