Spór o „ukrzyżowaną żabę"

Rzeźba przedstawiająca żabę na krzyżu, wystawiona w muzeum w północnowłoskim Bolzano, stała się obiektem gorących sporów, kiedy w okolice miasta przybył na urlop Benedykt XVI - donosi Rzeczpospolita.

Miejscowy radny Franz Pahl zaczął strajk głodowy, żądając usunięcia rzeźby z muzeum. Wsparła go grupa miejscowych katolików, zwracając się do policji o interwencję. Separatystyczny Związek Południowego Tyrolu zebrał z kolei 10 tysięcy podpisów pod obywatelską petycją o usunięcie „ukrzyżowanej żaby”. Obrazoburcza żaba, dzieło niemieckiego rzeźbiarza Martina Kippenberga, budzi kontrowersje już od maja, kiedy została wystawiona w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolzano. Niektórzy miejscowi politycy protestowali wtedy przeciw „jawnej prowokacji”, ale sprawa szybko przycichła. Konflikt rozgorzał na nowo w ostatnich dniach, gdy w okolice miasta przybył na letni wypoczynek papież. Jak podaje „The Times”, o proteście przeciw wystawianiu „ukrzyżowanej żaby” dowiedział się Benedykt XVI. Papież rozmawiał na ten temat z biskupem Bolzano Wilhelmem Eggerem. Hierarcha odmówił jednak odpowiedzi na pytania dziennikarzy, jak Ojciec Święty odniósł się do konfliktu o rzeźbę. Radny Franz Pahl głodował przeciw wystawieniu rzeźby przez osiem dni, ale odniósł tylko połowiczny sukces. Żaba została przeniesiona na trzecie piętro muzeum z dotychczasowego miejsca przy samym wejściu do przybytku. Dyrektorka muzeum Corinne Diserens odmówiła usunięcia obrazoburczej rzeźby, oskarżając Pahla i innych protestujących o „próbę instrumentalizacji dzieła w celach politycznych”. Nie wiadomo, czy w czasie swojego urlopu papież odwiedzi Bolzano. Wakacje spędza w pobliskim Bressanone, w górach południowego Tyrolu, gdzie wielokrotnie wypoczywał jako młody ksiądz, a potem jako kardynał. W pochodzącym z XI wieku gmachu seminarium Benedykt XVI zatrzyma się do 11 sierpnia. Poświęca tam czas nie tylko odpoczynkowi, ale również pracy nad drugą częścią swego studium o Jezusie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  26°C Niedziela
  dzień
  27°C Niedziela
  wieczór
  23°C Poniedziałek
  noc
  19°C Poniedziałek
  rano
  wiecej »