Kanada: Episkopat chce pojednania z Indianami

Relacje między Kościołem katolickim a pierwotnymi mieszkańcami Kanady to główny temat pierwszego dnia rozpoczętych 22 września w Cornwall, obrad episkopatu tego kraju.

W przemówieniu otwierającym sesję abp James Weisgerber wskazał na konieczność kompleksowej i uczciwej oceny udziału Kościoła w organizowanym przez rząd Kanady od 1920 roku systemie szkół rezydencyjnych. Miały one służyć integracji. Dzieci Indian na siłę odrywano od rodziców, karano za mówienie w rdzennym języku lub praktykowanie własnych wierzeń. Przewodniczący episkopatu podkreślił, że w organizowanie tych placówek nie była zaangażowana konferencja biskupów jako taka, choć w ich prace włączyły się niektóre diecezje i wspólnoty zakonne. Wielu przedstawicieli Kościoła wyraziło już swoje ubolewanie z powodu krzywd. Jego zdaniem biskupi powinni wyrazić uznanie wszystkim, którzy działają na rzecz pojednania i starają się naprawić wyrządzone zło. „Wyzwalająca prawda powinna być dla wszystkich źródłem leczenia urazów i pojednania” – stwierdził abp Weisgerber. Gościem pierwszego dnia obrad kanadyjskich biskupów byli przedstawiciele pierwotnej ludności tego kraju. Trzech z nich otrzymało z rąk nuncjusza, abp Luigi Ventury papieskie oznaczenie Benemerenti. Episkopat Kanady omawiał także przebieg Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Quebecu. Arcybiskup tego miasta, kard. Marc Ouellet wyraził przekonanie, że wydarzenie to wpłynie pozytywnie na życie całego Kościoła w tym kraju. Purpurat wskazał też szereg konkretnych inicjatyw duszpasterskich, które mogą ożywić działalność wspólnot wierzących. Hierarchowie dzielili się też uwagami ze swymi reprezentantami na październikowy (5-26) Synod Biskupów o Słowie Bożym. Obrady episkopatu Kanady trwać będą do piątku, 26 września.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  8°C Czwartek
  dzień
  9°C Czwartek
  wieczór
  7°C Piątek
  noc
  6°C Piątek
  rano
  wiecej »