Niemcy: Arcybiskup Monachium wzywa właścicieli banków do nawrócenia

Arcybiskup Monachium Reinhard Marx wezwał właścicieli upadających banków do „nawrócenia".

Dotyczy to wszystkich, którzy myśleli, że bez pracy będą mogli się szybko wzbogacić wchodząc w wysoce spekulacyjne transakcje - powiedział hierarcha w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”. Podkreślił jednocześnie, że "dzika spekulacja jest grzechem". Okazją do rozmowy była prezentacja książki abp. Marxa, który kieruje komisją spraw społecznych Episkopatu Niemiec. Książka nosi tytuł „Kapitał”, podobnie jak sztandarowe dzieło twórcy marksizmu Karola Marksa. Zdaniem arcybiskupa Monachium kapitalizm, nie mający ram etycznych i moralnych, szkodzi człowiekowi. „To zasadnicza refleksja z tych dni, mój wniosek z kryzysu na rynkach finansowych i bankowych” - stwierdził hierarcha i dodał, że system, w którym zyski kapitałowe stanowią jedyny cel gospodarki, to „zły bodziec”. Abp Marks, który przed objęciem rządów w archidiecezji monachijskiej był profesorem chrześcijańskiej nauki społecznej w Paderborn, zwrócił uwagę, że wielu ludzi zapomina o tym, że społeczna gospodarka rynkowa opiera się na katolickiej nauce społecznej, a ta jest krytyczna wobec kapitalizmu i domaga się budowania gospodarki opartej na zasadach etycznych, bez osłabiania rynku. „Katolicka nauka społeczna zawsze bardzo poważnie traktowała Karola Marksa i jego analizę stosunków’ - stwierdził arcybiskup Monachium. Jego zdaniem, ruch marksistowski stawiał wiele usprawiedliwionych pytań, dlatego również i dziś rozważanie nauki Karola Marksa ma sens. Na przykład od początku uznawał on globalizację jako globalizację kapitału. Dobrze też przeanalizował pracę jako towar i uznawał ekonomizację wszystkich dziedzin życia. Jednocześnie abp Marx nie zgadza się z propagowanym przez Karola Marxa „społeczeństwem klasowym, w którym ludzie stawiani są przeciwko ludziom”. „Podstawowym problemem nie są również stosunki własności, lecz porządek własności, a błędne pojmowanie równości niszczy wolność” - stwierdził abp Reinhard Marx.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław Miłosz
  28.10.2008 21:29
  Jedni ideolodzy kapitalizmu zarzucają chrześcijaństwu socjalizm, inni przeciwnie, twierdzą że kapitalizm jest zgodny z nauczaniem Chrystusa. Dobrze, że abp. (nomen omen) Marx przypomniał niezgodność założeń i kapitalizmu i socjalizmu z nauczaniem społecznym kościoła. Nie dobrze, że nasi polscy pasterze tak rzadko jednoznacznie wypowiadają się w tej sprawie. Szczególnie warto byłoby to przypominać politykom obnoszącym się ze swoją katolickością, jak również ludziom biznesu leczącym sumienie okazyjnymi datkami na biednych.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »