Bielsko-Biała: Biblioteka Instytutu Teologicznego w internecie

Czytelnicy biblioteki Instytutu Teologicznego im św. Jan Kantego w Bielsku- Białej mogą przeglądać księgozbiór, nie wychodząc z domu. Działający od kilku dni specjalny katalog online pozwala odszukać i sprawdzić dostępność konkretnych pozycji książkowych, jakie znajdują się w zasobach bibliotecznych.

Obok wirtualnej wyszukiwarki pozycji biblioteki bielskiego Instytutu działa tu też multiwyszukiwarka FIDKAR, pozwalająca na prowadzenie wyszukiwań katalogowych i bibliograficznych w wielu komputerowych bazach jednocześnie. Dzięki temu możliwe jest wyszukiwanie w katalogach książek oraz bibliografiach zawartości czasopism i bibliografiach tematycznych, a także w katalogach prac magisterskich. Specjalny link – umożliwiający wejście do bibliotecznego katalogu online i multiwyszukiwarki – pojawił się już na oficjalnej stronie diecezji bielsko-żywieckiej. Kierownik biblioteki Maria Snopkowka podkreśla, że w katalogu wpisano już wszystkie 45 tys. książek, jakie ma placówka. „Dominuje oczywiście teologia, filozofia, są też dzieła z zakresu katolickiej nauki społecznej, ale mamy także bardzo bogaty zbiór psychologii, pedagogiki, socjologii. Po niektóre tytuły przyjeżdżają tu nawet studenci z Krakowa lub Katowic. Z biblioteki korzystają nie tylko pracownicy i studenci Instytutu, ale także młodzież z bielskich uczelni i szkół jak również środowisko lokalne” – dodaje Snopkowska. Biblioteka Instytutu Teologicznego powstała w 1994 r. wraz z powołanym do życia przez bp. Tadeusza Rakoczego Instytutem Teologicznym im. św. Jana Kantego. Pierwszą jej siedzibą były salki katechetyczne w parafii pw. św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach. Księgozbiór najpierw powstawał w oparciu o dary od kilku zmarłych księży diecezji bielsko-żywieckiej oraz dublety ofiarowane przez Seminarium Ojców Franciszkanów w Katowicach Panewnikach. W 1998 r. placówka została przyjęta do Federacji Bibliotek Kościelnych FIDES. W roku akademickim 1999/2000 Instytut Teologiczny, a wraz z nim Biblioteka przeniósł się do nowego budynku, w którym mieści się Kuria Diecezjalna Bielsko-Żywiecka.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  20°C Czwartek
  noc
  wiecej »