Czechy: Modlitwa o powrót do korzeni

Z okazji przypadającej 28 października 90. rocznicy powstania Czechosłowacji czescy chrześcijanie i żydzi pielgrzymowali na Rzip - górę, pod którą zgodnie z czeską wersją legendy rozstali się bracia Czech i Lech - praojcowie dwóch narodów.

Na górze, przy gotyckiej rotundzie śś. Wojciecha i Jerzego modlono się o Boże błogosławieństwo dla ojczyzny oraz o powrót Czechów do ich chrześcijańskich i historycznych korzeni. Spotkanie zostało zorganizowane przez Ekumeniczną Radę Kościołów, Federację Gmin Żydowskich oraz Czeskie Towarzystwo Biblijne. Z powulkanicznej góry Rzip rozciąga się widok na całe środkowe Czechy. Urzeczony tym widokiem praojciec Czech tam właśnie miał zadecydować o zakończeniu swej tułaczki i rozstaniu ze swym bratem Lechem, który powędrował na północ. Taką wersję prehistorii zachodnich Słowian opisał w XII w. kronikarz Kosmian. Już w X w. na górze pojawił się pierwszy chrześcijański kościół, dedykowany pierwotnie św. Wojciechowi. Legendarna symbolika Rzipu odegrała wielką rolę w odrodzeniu narodowym w XIX w., które doprowadziło do powstania po zakończeniu I wojny światowej niezależnego państwa Czechów i Słowaków. W zeszłym roku zrodziła się inicjatywa corocznych ekumenicznych pielgrzymek do korzeni narodu w rocznicę powstania Czechosłowacji.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  27°C Sobota
  wieczór
  24°C Niedziela
  noc
  19°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  wiecej »